"Ne olur beldemizi iptal etmeyin"

MALATYA (İHA) - Malatya'da, nüfusu 2 binin altına düşmesi sebebiyle kapanacak 15 belde arasında bulunan Hekimhan ilçesi Hasançelebi Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, beldelerine 320 milyon dolarlık yatırım yapılacağını, bu nedenle beldelerinin kapatılmaması konusunda ısrarını sürdürüyor.

Malatya'da nüfus koşuluyla belediyeliği iptal edilen beldelerden biri olan Hekimhan ilçesine bağlı Hasançelebi beldesinde OYAK 320 milyon dolarlık yatırıma bu yılın ikinci yarısında start verecek. Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım'ın, "Yapmayın. Burada kısa bir süre sonra binlerce kişi çalışacak. Belediyeyi iptal etmeyin" diye tüm ilgilileri ikaz etmesine ve sesini duyuramamasına karşın, ilgili ve yetkili yerlere başvurusunu sürdürdüğü öğrenildi.

Hasançelebi beldesinde demir peletleme (demir cevherinin işlenmesi) tesisi konusunda yeni bir yatırım yapılacağını söyleyen Başkan Yıldırım, 2.5-3 milyon ton kapasiteli pelet tesisinin bu yıl kurulacağını bildirdi. Bölgede 350 milyon dolarlık bir yatırımın planladığını vurgulayan Yıldırım, "Nüfusumuz şu anda 2 binin altında olabilir. Ancak, bir yıl sonra 5 bin nüfusa çıkacağımızı tahmin ediyoruz. Bir yıl sonra yine belde olmaya hak kazanacağız. Bu nedenle, beldemizin muhtarlığa dönüştürülmemesini istiyoruz" dedi.

"Muhtar olarak da görevimi sürdürürüm, ancak beldemiz cezalandırılmasın" diyen Yıldırım, "Hasançelebi'nin ayrıca konumları da farklı. Karadeniz, Sivas, Erzincan ve Ankara'ya giden karayolu üzerinde bulunan beldemizin, stratejik bakımdan da kapanmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.