Nelson Mandela’nın naaşını görme izdihamı

Güney Afrika’nın eski lideri Nelson Mandela’nın hükümet merkezinde ziyarete açılan naaşını görmek isteyen on binlerce kişi merkezin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Güney Afrika eski Devlet Başkanı Mandela’nın naaşı, başkent Pretoria’daki hükümet merkezinde ziyarete açıldı. Merhum liderin naaşını görmek isteyen çok sayıda kişi, adeta merkeze akın etti. Güvenlik güçlerinin kalabalık dolayısıyla merkeze giden yollarda barikat oluşturduğu ve güvenlik kontrolleri yaptığı gözlendi.Mandela’nın naaşını ziyaret etmeye gelen ancak çok fazla kişinin bulunduğu kuyruğa takılan Rohiya Nugunbwu, “O efsane bir adamdı. Onu görmeliyim. Bana buradaki sırada bekleme gücünü veren şey de bu” diye konuştu.

Kuyrukta bekleyen bir diğer kişi olan Thulile Kboyo, uzun sıra ve yoğun trafik olacağını bildikleri için çok erken kalktıklarını ve Mandela’yı görmek için sıcak güneşin altında beklemek zorunda olduklarını ancak Mandela’nın buna değdiğini ifade etti.Mandela’nın naaşını ziyaret ettikten sonra duygularını aktaran Refilwe Nyarai de “Kendimi rahatlamış hissediyorum. Onu en azından son kez gördüğüm için mutluyum” şeklinde konuştu.

Rutendo Manyara ise duygularını “Bedenine baktığımda tüylerim diken diken oldu. Ancak Mandela’yı tabutunda gördüğüm için çok mutluyum çünkü onu görmeden gömülmesini istemiyordum” ifadeleriyle aktardı.Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela'nın naaşı, başkent Pretoria'daki hükümet merkezinde bugün ve yarın da ziyarete açık olacak. Mandela, Pazar günü düzenlenecek geleneksel bir törenle doğum yeri olan Kunu'da toprağa verilecek.(İHA)