HABER

Nem artınca vatandaş, düşünce ormancı bunalıyor

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici: - "Nem yüzde 40'ın altına düşünce, hava sıcaklığı 35 derecenin üzerine çıkınca biz de alarma geçiyoruz, tüm işimizi bırakıp teyakkuzda bekliyoruz" - "Unutmayalım, sebep olduğumuz yangın nedeniyle binlerce canlı zarar görüyor. Canlılarımıza, ağaçlarımıza, oksijenimize sahip çıkalım, değerlerimizi koruyalım" - "Vatandaş yangını ilk gördüğünde müdahale etmek yerine önce bizi arasın. Daha sonra yapabilecekleri bir işlem varsa yapsınlar"

HATİCE ÖZDEMİR TOSUN - Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, nemin yüzde 40'ın altına düşmesi ve hava sıcaklığının 35 dereceyi geçmesinin orman yangınları açısından büyük risk oluşturduğunu bildirdi.

Dikici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz döneminde Antalya ve bölgesinin sık sık orman yangınları ile gündeme geldiğine işaret etti.

Zaman zaman yangınların büyük çapta olduğunu ve elverişsiz hava şartları nedeniyle de kontrol altına almada zorluk yaşandığını ifade eden Dikici, "Nem yüzde 40'ın altına düşünce, hava sıcaklığı 35 dereceyi geçince biz de alarma geçiyoruz, tüm işlerimizi bırakıp teyakkuzda bekliyoruz." dedi.

- Orman yangınları açısından kritik dönem

Özellikle temmuz ve ağustos aylarında herkesin çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Dikici, orman yangınları açısından en kritik dönemde olunduğuna işaret etti.

Nem oranının yangınlarda etkin rol oynadığını, insanları bunaltan nemin ormancıları sevindirdiğini söyleyen Dikici, "Nem düştüğü zaman ormancılar bunalır. Nem yüksek olduğu müddetçe rahat nefes alabiliriz." ifadelerini kullandı.

Kentteki 110 farklı noktada konuşlanarak orman yangınlarıyla özveriyle mücadele ettiklerini belirten Dikici, 179 kara aracı, 3 helikopter, bir uçak, 14 dozer ve bin 71 işçiyle teyakkuzda olduklarını dile getirdi.

Yangını hızlı söndürmek için ormanlık alanlar içinde 210 farklı noktada havuz yaptıklarını, uçak ve helikopterlerin bu havuzlar sayesinde kısa sürelerle yangına müdahalede bulunduğunu anlatan Dikici, orman yangınları açısından riskli dönemin mayıs ayında başladığını ve 15 Eylül'e kadar devam ettiğini kaydetti.

- "Serada kaynak yangın çıkarabilir"

Orman yangınlarının yüzde 90'ının insan kaynaklığı olduğunu aktaran Dikici, vatandaşlara son derece dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Özellikle ormanlık alanlarda piknik ateşi yakılmaması, ateş çıkaracak işlemlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizen Dikici, şunları söyledi:

"Seralarda kaynak yaparken rüzgarlı havanın da etkisiyle yangın çıkabiliyor. Vatandaşların bu konuda da dikkatli olmalarını, gerekli tedbirleri almalarını istiyoruz. Orada başlayan küçük bir yangın, büyük zararlara neden olabiliyor. En küçük hata telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Unutmayalım, sebep olduğumuz yangın nedeniyle binlerce canlı zarar görüyor. Canlılarımıza, ağaçlarımıza, oksijenimize sahip çıkalım, değerlerimizi koruyalım."

Dikici, Antalya'da bu yıl çıkan 51 orman yangınında 19 hektar alanın zarar gördüğünü, ancak dünkü Aksu yangınında ise ilk tespitlere göre 60 hektarlık alanın yandığını kaydetti.

Vatandaşların yangını ilk gördüğünde müdahale etmek yerine önce kendilerini aramalarını isteyen Dikici, daha sonra yapabilecekleri bir şey varsa yapmalarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön