HABER

Nemtsov, tazminat talep edecek

MİNSK (İHA) - Rusya Alt Meclisi Duma'daki Sağ Güçler Hareketi Lideri Boris Nemtsov'un Beyaz Rusya Hükümeti'nce haksızca sınır dışı edildiği gerekçesiyle Minsk Mahkemesi'ne tazminat başvurusunda bulunacağı bildirildi.

Boris Nemtsov'un avukatı Vadim Prohorov, konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, bu hafta sonuna dek Minsk Mahkemesi'nde açacakları dava ile Beyaz Rusya Milli İstihbarat Komitesi ve Bakanlar Kurulu'nun Boris Mentsov hakkında aldığı sınır dışı etme kararının yasalara aykırı olduğunu kanıtlamaya çalışacaklarını söyledi.

Boris Nemtsov'un Minsk Havaalanı'nda yakalanarak sınır dışı edilmesi olayının 2 ülke arasındaki ittifak çalışmalarına gölge düşürmesinin yanı sıra Beyaz Rusya yasalarının çok ciddi ihlali anlamına da geldiğini belirten avukat, Minsk Mahkemesi'nden adil sonuç beklediklerini ifade etti.

Ekim ayı sonunda Minsk'te düzenlenen "Rusya İle İttifaka Alternatifler" konulu konferansa katılmak üzere Minsk'e gelen Nemtsov, uçaktan iner inmez Beyaz Rusya istihbarat görevlilerince gözaltına alınmış ve ardından sınır dışı edilmişti.

Nemtsov'a ait olduğu iddia edilen el çantasından ülke muhalefetine ayrıldığı belirtilen 50 bin ABD doları tutarında para ve bazı gizli belgelerin bulunduğu açıklanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler