HABER

Neo-Nazi çift Yahudi çıktı!

Neo-Nazi bir çiftin hayatı aslında Yahudi olduklarını öğrenmeleriyle tamamen değişti.

Vaktiyle Polonya'nın başkenti Varşova'da Neo-Nazi dazlaklardan olan çift, gerçekte ailelerinin Nazi zulmünden ve savaş sonrası Sovyet kontrolündeki hükümetlerinden kaçmak için Yahudi oldukları gerçeğini gizlediklerini öğrendi.

Şimdi Ortodoks Yahudi sinagogunun inançlı üyeleri haline gelen çift, vaktiyle Yahudi düşmanı sloganlar atarak Yahudilere saldırıyorlardı.

CNN'de yayınlanan belgeselde sadece ilk isimleri kullanılan Pawel ve Ola, 12 yaşındayken okulda tanıştılar ve 18 yaşında evlendiler. Varşova'da yayılan Neo-Nazi hareketinden etkilenerek bu gruplara dahil oldular.

Savaştan sonra Polonya'da sadece 350 bin Yahudi kalmıştı. Bu Soykırım öncesi Yahudi nüfusunun onda biriydi. Sonraki 25 yılda da kaçışlar devam etti. Kalan aileler kökenleriyle ilgili gerçeği saklamayı tercih etti. Ama Ola, bir keresinde annesinin Yahudi kökeniyle ilgili ağzından bir şey kaçırdığını hatırladı. Polonya Yahudi Tarihi Enstitüsü'nde araştırma yaptı ve sadece kendisinin değil, kocasının da bir Yahudi olduğunu öğrendi.

Ola, CNN'e, "Bir şey bana bunu yapmamı söyledi. İnanılmazdı. Yahudi olduğumuz ortaya çıktı. Şok olmuştum. Bunu beklemiyordum" sözleriyle o an yaşadığı şoku anlattı.

Eşi Pawel'e gerçeği nasıl söyleyeceğini bilemediğini anlatan Ola, "Onu punk ya da dazlakken de, insanları döverken de sevdim" dedi.

Pawel, gerçeği öğrendiğinde inanmayarak ailesine sormuş. Yüzde yüz milliyetçi ve dazlak olduğunu söylemiş, "Polonya'nın sadece Polonyalılar için olduğuna inanıyorum" diyerek isyan etmiş.

Belgeselde Pawel, "Yahudilerin dünyadaki en büyük bela ve en büyük kötülük olduğunu düşünüyordum. Gerçeği öğrendiğimde yaşadığım duyguları tarif etmem çok zor. İlk düşündüğüm insanlara ne diyeceğimdi. Çocuklara ne diyeceğim? Bunu kabul etmeli miyim? Kızgındım, üzgündüm, korkmuştum ve emin değildim " diyor.

Çift daha sonra Polonya Hahambaşı Michael Schudrich'e başvurmuş.

Pawel, "Daha sonra saldırdığım, sataştığım insanlar için üzüldüm, bana karşı bir nefretleri olmadığını düşündüm" diyor.

Bugün çift, Varşova'daki Yahudi cemaatinin aktif üyeleri. Pawel, koşer et kesimi evinde, Ola da sinagog mutfağında çalışıyor. Hahambaşı Shudrich, gerçekle yüzleşip hayatlarını değiştirme cesaretini gösterdikleri için çifte saygı duyduklarını söylüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler