Nermin Sarova'ya vefasız uğurlama

ANKARA (ANKA)– Devlet Tiyatrolarının öncü sanatçılarından Nermin Sarova (88) Büyük Tiyatro'da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Nermin Sarova'nın cenazesi öğle saatlerine doğru uzun süre sahneye çıktığı Büyük Tiyatro'ya getirildi. Cenazenin sahneye konulmasından sonra saygı duruşu ve konuşmalar yapıldı. Sarova için düzenlenen törene katılımın az olması sanatçıları üzdü. Devlet Tiyatrosu'nun emekli sanatçılarından ünlü oyunca Ayten Gökçer, cenaze törenine katılımın az olmasına tepkisini, "Benden sonraki nesillere acıyorum. Kendilerinin cenazelerini kim kaldıracak acaba" sözleriyle dile getirdi. Nermin Sarova ile birçok oyunda birlikte rol olan Gökçer, şöyle konuştu:

"Benim şansım ilk mezunlarla aynı sahneyi paylaşmam. Ancak onların vefasızlığa uğramalarını görmek beni çok üzüyor. Daima arkaya bakmak lazım. Onlar bizim annelerimiz ablalarımız onlar Türk tiyatrosunun ilk aktrisleri."

Gökçer'in ardından konuşan Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Devrim Yakut ise Sarova'nın sanatçı kimliğini anlattı. Konuşmaların ardından Sarova için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Büyük Tiyatro'nun ancak yarısını dolduran katılımcılar arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri Güler, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Ankara Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Fırat Demirağ ile emekli Devlet Tiyatroları sanatçıları Bozkurt Kuruç, Nurşen Girginkoç, Günaydın Yaltırak ve Nurtekin Odabaşı katıldı.

Büyük Tiyatro'da düzenlenen törenin ardından Nermin Sarova'nın cenazesi Karşıyaka Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilmek üzere alkışlarla uğurlandı. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler