HABER

Netanyahu, 'duvar projesi'ni onayladı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Mısır-İsrail sınırına kaçakçılığı ve sızmaları önlemek için duvar örülmesi planını onayladı.

Sınırın gözetilmesi için gerekli cihazların yerleştirilmesi konusundaki projeyi de kabul etti.

Netanyahu, "Ülkenin güney sınırlarını kaçakçıların geçişine kapatmayı kararlaştırdım. Bu İsrail'in Yahudi ve demokratik kimliğini garanti altına alan stratejik bir karardır.' dedi. Özellikle Afrika ülkelerinden her yıl yüzlerce mülteci daha iyi bir hayat için İsrail'e Mısır-İsrail sınırından gizli bir şekilde giriş yapıyor. Netanyahu konuşmasında bu konuya da değinenerek, "Binlerce kişinin kanunsuz yollarla ülkemize girmesine izin veremeyiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Hüsam Zeki ise konu ile ilgili bu sabah yaptığı açıklamada, bakanlığın Mısır-İsrail sınırına duvar planı ile ilgili bir açıklama yayınlayacağını belirtti.

266 km. uzunluğundaki sınırın tamamına duvar örülmesinin iki yıl sürmesi ve projenin 270 milyon Amerikan Doları'na mal olması bekleniyor. Mısır yönetimi, İsrail'in duvarı kendi topraklarına ördüğü sürece bir iç mesele olarak gördüklerini, konunun kendileri ile doğrudan ilgisinin bulunmadığını belirtiyor. İsrail yıllardır Batı Şeria sınırına da duvar örüyor. 670 km. uzunluğundaki sınırın yarısına yakınını duvarla kapatılmış durumda. Çalışmalar da halen devam ediyor. Mısır sınırına duvar örme planı İsrail'de ilk kez 2008 yılı şubat ayında gündeme gelmişti. Ehud Olmert'in başbakanlığı döneminde plan İsrailli liderler tarafından onaylanmış ancak hayata geçirilememişti.

Geri Dön