Nevruz olaylarına insan hakları komisyonu da el attı

Nevruz olaylarına insan hakları komisyonu da el attı

ANKARA (ANKA) - Nevruz kutlamaları nedeniyle yaşanan olaylar, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun gündemine de geldi.

Komisyon üyesi ve DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, yaşanan olaylar konusunda bilgi verirken, DTP'li milletvekillerinin elini "PKK'ya terör örgütü demediğiniz sürece elinizi sıkmam" diyen Siirt Emniyet Müdürü'nü şikayet etti. Komisyon ise, Başkan Zafer Üskül'ün İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la yapacağı görüşmenin ardından, olayları yerinde incelemek üzere bölgeye heyet göndermeyi planlıyor.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül başkanlığında toplandı. Edinilen bilgilere göre komisyon toplantısında, DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Nevruz kutlamalarında Hakkari, Van, Siirt'te yaşanan ve iki kişinin ölümüyle çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar hakkında bilgi verdi. Nevruz bayramından önce, İnsan Hakları Komisyonu'nda, Nevruz kutlamalarının yapılacağı 3-4 ayrı ile gözlemci heyet gönderilmesi önerisinde bulunan ancak bu önerisi kabul görmeyen Birdal'ın bir kez daha Nevruz nedeniyle yaşanan olayları yerinde incelemek üzere bölgeye heyet gönderilmesi talebinde bulunduğu öğrenildi. Birdal'ın ayrıca, DTP milletvekillerinin elini sıkmayan ve "PKK'ya terör örgütü demediğiniz sürece elinizi sıkmam" diyen Siirt Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın'ın görevden alınması yönündeki taleplerini bir kez daha dile getirdiği, Aydın'ın yanı sıra olaylardan sorumlu tuttukları Siirt, Van ve Hakkari valilerinin de görevden alınmasını istediklerini söylediği de kaydedildi. Komisyonun ise Başkan Zafer Üskül'ün, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la yapacağı görüşmenin ardından Nevruz olaylarını yerinde incelemek üzere bölgeye heyet göndermeyi planladığı bildirildi.