Nevruz olaylı kutlandı

DTP'li erkek Milletvekili ve Belediye Başkanları 'şal şapik' giyerken, kadınların ise fistan giydikleri gözlendi. Kutlamalar adeta terör örgütü PKK'nın gösterisine dönüşürken, 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16 savaş uçakları kutlamaların yapıldığı miting alanının üzerinden uçtu.

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'nin posterlerinin ve afişlerinin açıldığı kutlamalar devam ederken, çok sayıda yabancı basın temsilci ve diplomat da etkinlikleri izliyor.

Nevruz böyle kutlandı

Öcalanı gömdüler

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarına, eski DEP Milletvekilleri Selim Sadak, Leyla Zana ve DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Feleknaz Uca, Diyarbakır'daki bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile alt kademe Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Yurdusev Özsökmenler, Fırat Anlı, Sur Belediyesi eski Başkanı Abdullah Demirbaş katıldı.

Nevruz böyle kutlandı

Öcalanı gömdüler

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Nevruz kutlamaları bitimimin hemen ardından olaylar çıktı. Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından Silopi'de düzenlenen Nevruz kutlaması olaysız biterken, mahalle arasında toplanan bir grup, Silopi Kaymakamlığı'na yürümek isteyince olaylar çıktı.

Nevruz böyle kutlandı

Öcalanı gömdüler

Kaymakamlık önünde yürüyüş yapmak isteyen çoğunluğunun çocuk olduğu gruba polis ve jandarma müdahale etti. Yaşları 14 ila 21 arası değişen grubu dağıtmak için Çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve göz yaşartıcı bomba kullandı. Öte yandan, dün akşamdan beri devam eden Nevruz kutlamalarında çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Nevruz böyle kutlandı

Öcalanı gömdüler

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Nevruz kutlamaları sonrası olaylar çıktı.
Kutlama sonrası çarşı merkezine doğru dağılan vatandaşların arasında bulunan bir grup polise taş attı. Polisin "Dağılın" uyarılarına aldırış etmeyen eylemciler taş atmaya devam edince çevik kuvvet ekipleri gruba tazyikli su ve göz yaşartıcı bombalarla müdahale etti. Göz yaşartıcı bombalardan birçok vatandaş etkilendi. Göstericilerin polis panzerini taşladığı Nusaybin'de göstericilerin polise taş atmaya devam ettiği bildirildi.

Nevruz böyle kutlandı

Öcalanı gömdüler

DTP'nin Viranşehir'de düzenliği Nevruz etkinliklerinde çıkan olaylarda 2 polis memuru hafif yaralandı

Nevruz böyle kutlandı

Öcalanı gömdüler

Antalya'da Nevruz'u bahane eden bazı gruplar, olay çıkardı.

Güneş Mahallesi'nde yaklaşık 200 çocuk, Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü'ne ait hizmet binasını taşladı. Bu sırada olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri, aralarında genç kızların da bulunduğu eli taşlı sopalı gruba müdahalede etti. Çevik kuvvet ekiplerinin panzerlerle su sıkarak ve göz yaşartıcı gaz bombası atarak uzaklaştırmaya çalıştığı göstericiler, terör örgütü PKK lehine sloganlar attı. Çevik kuvvet ekipleri, olayda 1 çocuğu gözaltına aldı. Gözaltına alınarak Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü'ne götürülen 10 yaşlarındaki çocuk, kendisine neden taş attığının sorulması üzerine, "Oradaki çocuklar taş atmamı söyledi" diye konuştu.