HABER

New York Central Park’ta tarihi veda

Kahraman Halisçelik Bildiriyor- New York’un en ünlü restoranı, Central Park’ta ki tarihi Tavern on the Green lokantası kapandı.

Son ekonomik kriz ve çok sayıda dava nedeniyle iflas eden ve 1935 yılından beri milyonlarca insanı ağırlayan tarihi restoran, birçok Türk göçmene de dolaylı yoldan iş imkanı sağlıyordu.

Yeni yıl gecesi son müşterilerini son kez ağırlayan restoranın içinde bulunan ve aralarında çok değerli yağlı boya tabloları, semaverler, heykeller ve ahizelerin de yer aldığı eşyaların açık artırmayla satılacağı açıklanırken, restoranın sadece isim değerinin 19 milyon dolar civarında olduğu belirtildi.

1935 yılından önce Central Park’ta otlatılan koyunlar için ahır olarak kullanılan Tavern on the Green lokantası, hemen önünde çalışan faytoncu Türk göçmenlere de dolaylı iş imkanı sağlıyordu. Faytonlarıyla birlikte restoranın müşterilerine Central Park turu veren çok sayıda Türk faytoncu, yıllardır 67’inci sokakta kazandıklarıyla ya ailelerini geçindiriyor, ya da okul harçlıklarını çıkarıyordu.

ANKA

Geri Dön