HABER

New York la guardıa lisesinde skandal

New York’un Queens semtinde La Guardia Lisesinde, Dünya Tarihi kitabında, sözde Ermeni soykırımı, 20’inci yüzyılın ilk soykırımı olarak gösteriliyor.

NEW YORK(ANKA)-Can Kamiloğlu Bildiriyor. New York’un Queens semtinde La Guardia Lisesinde, Dünya Tarihi kitabında, sözde Ermeni soykırımı, 20’inci yüzyılın ilk soykırımı olarak gösteriliyor. Öğrencilere sözde Ermeni soykırımı belgeselleri izlettirilip, filmden çıkartılan sorularla ev ödevlerini hazırlamaları isteniyor. New York’un en önemli devlet liselerinden biri olan, La Guardia Lisesi özellikle sanat, müzik, drama ve dans konusunda verdiği eğitimle tanınıyor.

Skandal, New York’ta düzenlediği lkonser ve etkinliklerle tanınan organizatör Serdar İlhan’ın La Guardia Lisesinin 10’uncu sınıfında öğrenim gören oğlu Deniz İlhan’ın ev ödevlerini babasına gösterip, seyretmek zorunda bırakıldığı sözde Ermeni soykırımı filmini babasına anlatmasıyla ortaya çıktı. İlhan, konuyla ilgili New York Başkonsolosluğuna başvurdu, başkonsolosluğun desteğiyle sözde Ermeni soykırımına karşı Türk tezlerinin yer aldığı kitaplarla birlikte kızı Deniz’in ödevlerinde Türk tezlerini vurgulamasını sağladı. İlhan, oğlu Deniz’in öğretmeninin, ödevini karşı tezlerle hazırlamasından memnun olduğunu ancak Müzik ve Saanat eğitiminin ağırlıkta oduğu bir devlet lisesisinde sözde Ermeni soykırımın tarih derslerinde öğretilmesinin bir skandal olduğunu söyledi. İlhan, konuyla ilgili lise müdürüne bir mektup yazıp sözde soykırım iddiaları ile ilgili bazı akademisyemlerin lisede öğrencilere bilgi vermesini isteyeceğini söyledi. New York Başkonsolosluğunun konuyla ilgili gerekli çalışmaları acilen başlattığı öğrenildi.

Geri Dön