New York Times gazetesi paylaştı: İran'ın düşürdüğü Ukrayna uçağıyla ilgili yeni görüntü

ABD merkezli New York Times gazetesi, İran'da düşürülen uçakla ilgili yeni görüntü yayınladı. Yeni güvenlik kamerası görüntülerinde 2 roketin 30 saniye arayla atıldığı görülüyor. Gazete, 30 saniyelik zaman aralığının uçağın transponder'ının ikinci roketin çarpmasından önce neden durduğunu açıkladığını belirtti.

İranlı bir gazeteci tarafından sosyal medyada yayınlanan görüntülerde ise Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağına arka arkaya 2 roketin ateşlendiği iddia edildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusunun Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını 1 füzeyle vurarak düşürdüğü açıklanmıştı.

İRAN 3 GÜN SONRA İTİRAF ETMİŞTİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının "cruise (seyir) füzesi" olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile "yanlışlıkla" vurulduğunu itiraf etmişti.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, dün yaptığı açıklamada, Ukrayna uçağının İran savunma sistemi tarafından füzeyle vurulduğu bilgisinin Ruhani hükümetinden gizlendiğini, bu bilginin ancak 2 gün sonra kendileriyle paylaşıldığını bildirmişti.

Rebii, "Geç bildirilmesinden biz de rahatsızız. Problem, kurumlar arasındaki yapısal iletişim sorunundan kaynaklanıyor." ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Bu normal bir şey değil. İran, bölgedeki istikrarsızlığın aktörlerinden bu yüzden gram hazzetmem ama bu işin zamanlaması manidar. Eğer bunlara ABD bir teknolojiyle uçağı füze gibi göstermediyse İran ordusunda bile ABD uşakları var demektir. Bu olayın İran'ı çok zor duruma düşüreceğini bile bile yapmak ancak ülkesine ihanet eden bir satılmışın işi olabilir.
abd uslerine bu kadar torpil atsaniz en azindan biri yaralanirdi hep yalan hep danisikli dogus birileri canbazi gosteriyor kim mali goturuyo anlamadim
Kasıtlı yapılmış bu kadar kısa mesafeden uçak yada roket olduğunu anlamıyorsanız bu işi yapmayın hele bu zamanda en gelişmiş cihazlarla takip edildiği dönemde
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler