New York Times'tan flaş İncirlik iddiası

New York Times gazetesi, ABD Dışişleri ve Enerji Bakanlıklarından yetkililerin Türkiye'deki İncirlik üssünde bulunan yaklaşık 50 nükleer silahı tahliye etme planlarının üzerinden geçtiğini bildirdi.

Gazetenin iki ABD'li yetkiliye dayandırdığı, "Trump Suriye'de içgüdülerine güvendi, felaket hızla geldi" başlıklı haberinde, bu silahların İncirlik'ten alınmasının Türkiye ile ABD arasındaki müttefiklik ilişkisinin "fiilen bitmesi" anlamına geleceği yorumu yapıldı.

Gazetenin Ulusal Güvenlik Muhabiri ve Kıdemli Yazarı David E. Sanger'ın imzasıyla yayımlanan haberde, üst düzey bir ABD'li yetkilinin nükleer silahlar için "artık onlar Erdoğan'ın rehinesi" dediğine de yer verildi. Sanger, bu silahları orada tutmanınsa yıllar önce ortadan kaldırılmış olması gereken bir nükleer hassasiyetin sürdürülmesine yol açacağını savundu.

Haberde görüşlerine yer verilen James Martin Silahların Yaygınlaşmasını Önleme Araştırmaları Merkezi'nden Jeffrey Lewis, "Tarihte ilk defa karşılaştığımız bir durum var: ABD'nin nükleer silahlarının bulunduğu bir ülke ABD güçlerine hava topuyla atış yapıyor" dedi.

Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir ay önce yaptığı, "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum" açıklamasını hatırlatarak Türkiye'nin de nükleer silahlara sahip olma isteği bulunduğunu yazdı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
reis sen bu ulkeni. cıkıs biletisin
Nereye çıkıyoruz ? Ortadoğu bataklığı olmasın !
AMERİKA BIZİ KULLANIYOR !
ÜLKEMİZİ ASKERİMİZİ  SEN KORU YARABBİM !!! İNŞALLAH AMERİKANIN OYUNLARINA GELMEYİZ !!!!!OYUNA GELME TÜRKİYE !!!!!!! AMERİKA DOST GÖZÜKÜR EN SİNSİ DÜŞMAN ÜLKEDİR !!!!!!!!!!!! !!!!
Jeffrey Levi's "Tarihte ilkkez karşılaştığımız bir durum var. ABD'nin nükleer silahlarının bulunduğu bir Ülke; Bize Top atışı yapıyor" )) az kenara çekilin olum sizde
Aynı ABD, Birleşmiş Milletlerde Türkiye aleyhine çıkacak kararı veto ediyor.. Hepsi danışıklı dövüş..
kapatamadı şu üssü cumhurbaşkanı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler