New York Times'tan gündemi sarsan iddia! 'Trump o bölgelerini kaptırmamak için asker bırakacak'

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'nin doğusunda, petrol bölgelerinin Esed rejimi ve Rusya'nın eline geçmemesi için 200 civarında asker bırakmayı düşündüğü iddia edildi.

New York Times'tan gündemi sarsan iddia! 'Trump o bölgelerini kaptırmamak için asker bırakacak'

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Trump, Pentagon'un Suriye'nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı öngören planını kabul edecek.

Haberde söz konusu planın iki nedene dayandığı ve bunların DEAŞ'la mücadele ve Suriye'nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esed rejimi ile Rusya'nın eline geçmemesi olduğu kaydedildi.

Kısa süre önce Suriye'nin kuzeyindeki bin civarındaki Amerikan askerinin tümünün çekileceğini açıklayan Trump, söz konusu asker bırakma kararını onaylarsa ikinci kez "Suriye'den asker çekme" konusunda geri atmış olacak.

Geçen aralık ayında Suriye'deki 2 bin civarındaki Amerikan askerinin hemen geri çekilmesi kararını bildiren Trump, kısa süre sonra bu kararını esnetmiş ve zaman içinde kademeli olarak bu sayının azaltılması talimatını vermişti.

Trump, önceki hafta yaptığı duyuruyla Suriye'nin kuzeyindeki bin civarında Amerikan askerinin geri çekileceğini açıklamış, Savunma Bakanı Mark Esper de bu askerlerin Irak'ın batısına nakledileceklerini ilan etmişti.

ABD'nin, Suriye'nin El Tanf bölgesinde halen 125 kadar askeri bulunuyor. Pentagon'dan bu askerlerin geri çekilmeyeceği bildirilmişti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Petrol bölgeleri esadın eline geçmesin mi?Ülke nin yeraltı kaynakları suriyenin değilmi ?
Değil tâbi abd ile Rusyanın orada olmalarının nedeni ne babalarının hayrina mı oradalar.
Sen istediğin kadar tweetle konuş tehditlerine devam et, senin askerin girdiği yere çıkmak için girmez. kalmak için girersiniz. Çıkmanız iki yolu var. 1 dengenizde olan bir güç zorlar yada bir andlaşmaya varırsınız burdan çıkar başka yere dalarsınız buna benzer bişey. 2. Süriye halkı size karşı savaşmaya başlarsa oda zor çünkü süriyelileri en az 4 kategiriye bölmüş durumdasınız akılısınız ya. Kısacası Somalia ya daldınız ya hatırlıyormusun , askerlerinizi canlı canlı Jeeplerin arkasına bağlayıp mogadisho sokaklarda sürekliye sürekliye sokak sokak gezdirdiler ozaman ordan çekilme değil kaçtını
Hem Amerika için her zamanki gibi petrolün önemi, hem de Rusya'nın Ortadoğu bölgesindeki kalan yegane ortaklığı bozma çabasını görmemek mümkün değil...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler