New York'taki vinç kazasından Türkler şans eseri kurtuldu

New York'taki vinç kazasından Türkler şans eseri kurtuldu

New York'ta meydana gelen vinç kazası, terör korkusuna neden oldu. 4 inşaat işçisinin feci şekilde can verdiği kazada, vincin yıktığı apartmanda yaşayan Türkler şans eseri kurtuldu.

New York'ta bir inşaatın 15. katında bulunan vinç, başka bir apartmanın üzerine düştü. 1.-2. caddeler arasındaki 51. sokakta kurulu vinç, 16 katlı bir binanın üzerine devrildi. Vincin daha uzun bölümü parçalanarak 50. sokak üzerindeki bir bina ve arabaları ezdi. Tonlarca ağırlıktaki vinç 4 inşaat işçisinin ölümüne neden olurken, bu binalarda oturan çok sayıda kişi de yaralandı. Yerel saat ile 14.30'da (TSİ 20.30) meydana gelen olayda vincin üzerine düştüğü binada oturan Türkler ise şans eseri yara
almadan kurtuldu. New York Üniversitesi öğrencisi Rasime Yılmaz ile arkadaşları Ayfer Doğan ile Hüseyin Doğan panik içinde yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'na sığındı. Gazetecilere açıklamalarda bulunmayı reddeden Türklerin panik içinde olduğu bildirildi. New York Başkonsolosluğu, Türk vatandaşlarının durumun iyi olduğunu belirtti. Olayın meydana geldiği yerde Şip-Şak isimli bir de Türk restoran bulunuyor.

En az 300 itfaiye erinin ve çok sayıda polisin görev yaptığı olay yerine olası çökmelere karşın kimse yaklaştırılmıyor. Polis güvenlik önlemleri çerçevesinde çevre binaları da boşalttı. Göçük altında daha fazla kişinin olduğu belirtiliyor. Arama-kurtarma ekipleri, köpek ve sese duyarlı cihazlarla çalışmalar yürütüyor. Çöken bina Türkiye'nin Başkonsolosluğu'na yürüyerek yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

İkiz Kuleler'in uçaklarla yıkıldığı 11 Eylül saldırılarına sahne olan New York'ta halk olayın ardından yeniden terör korkusu yaşadı. Sokağa fırlayan halk, olayın vinç kazasından kaynaklandığını öğrenince biraz da olsa rahatladı.

İHA