HABER

Nijerya saldırılarında islamcı şüphesi

Nijerya'nın kuzey doğusundaki Damaturu kentinde düzenlenen bir dizi bombalı saldırıda en az 30 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Nijerya'nın kuzey doğusundaki Damaturu kentinde düzenlenen bir dizi bombalı saldırıda en az 30 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Görgü tanıkları, aralarında kiliseler ve Yobe eyaleti emniyet müdürlüğü de olmak üzere bazı hedeflere bombalı saldırılar yapıldığını belirtiyor.

Bombalamalara ek olarak silahlı saldırılar da yapıldı.

Ülkenin ticaret merkezi olan Lagos'ta bulunan BBC muhabiri Jonah Fisher, gecenin ilerleyen saatlerine dek silahlı çatışmalar yaşandığını belirtiyor.

Halkın çatışma mahallerinden kaçtığı söyleniyor.

Muhabirimiz, eyalet emniyet müdürünün saldırının sürpriz olduğunu ve ölü-yaralı sayısını belirleme çalışmalarının sürdüğünü söylediğini belirtiyor.

AFP haber ajansına göre de, ismini vermeyen bir yerel yetkili saldırılarda yaralanan yüzlerce kişinin hastanelerde tedavi gördüklerini söyledi.

Saldırıları henüz üstlenen olmadı ancak yetkililer, saldırıların ardında radikal islamcı Boko Haram örgütünün olduğundan şüpheleniyor.

Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da şeriata dayalı bir yönetim kurulmasını isteyen Boko Haram, ülkenin kuzeyinde çok sayıda suikast ve saldırının sorumluluğu üstlenmişti.

Son saldırılar öncesinde yakınlardaki Maiduguri kentinde güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar olmuştu.

Bu saldırılardan da Boko Haram sorumlu tutuluyor.

Geri Dön