HABER

Nijerya'da Müslüman-Hıristiyan çatışması: 80 ölü

LAGOS - Nijerya'nın Anambra eyaletinin Onitsha kentinde Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında dün ve önceki gün meydana gelen çatışmalarda en az 80 kişinin öldüğü bildirildi.

Sivil Özgürlükler Örgütü adlı bir sivil toplum kuruluşunun yetkilileri, Salı günü 60 ve Çarşamba günü 20 ceset saydıklarını söylediler. Ölü sayısının daha fazla olabileceğini belirten yetkililer, ölenlerin çoğunun Müslüman olduğunu ifade ettiler.

Basın mensupları da Müslüman Haussa etnik grubuna bağlı 5 binden fazla kişinin komşu Asaba kentine sığındığını bildirdiler.

Onitsha'da Salı günü başlayan çatışmaların ardından bugün durumun göreli olarak sakin olduğu, ancak Batı Afrika'nın bu en büyük ticaret merkezlerinden biri olan kentin sokaklarında, hala yanmakta olan cesetler ve otomobil lastikleri bulunduğu haber veriliyor.

Müslüman ve Hıristiyanların sayısının aşağı yukarı aynı olduğu 130 milyon nüfuslu Nijerya'nın, dini çatışmaların merkezi haline gelen ve Müslümanların çoğunlukta olduğu kuzeyinde, 12 eyalette şeriat yasaları uygulanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön