HABER

Nijerya'dan İngiltere'ye "ayrılıkçı IPOB liderini geri ver" çağrısı

Nijerya'daki bir insan hakları kuruluşu, İngiltere'de olduğu ileri sürülen ayrılıkçı Biafra Yerli Halkları (IPOB) lideri Nnamdi Kanu'nun Nijerya'ya verilmesini talep etti.

Ulusal basındaki haberlere göre, Herkes için Sosyal Adalet Savunucusu (ASJA) adlı insan hakları örgütü, açıklama yaparak İngiltere'de olduğu iddia edilen Kanu'nun Nijerya'ya iadesini istedi.

ASJA Başkanı Asongo Venatius açıklamasında, "İngiltere'nin kriz tacirleri ile ona (Nnamdi Kanu) seyahat izni vermesi sorumsuzca bir davranıştır ve çifte standardın en kötüsüdür. Eğer İngiltere özgürlüğe gerçekten inanıyorsa Kanu'yu iade etmelidir." ifadesine yer verdi.

IPOB lideri Kanu'nun eski Abia Eyalet Valisi Orji Uzor Kalu'nun yardımıyla Malezya üzerinden İngiltere'ye kaçtığı öne sürülmüştü.

- IPOB bağımsızlık istiyor

Nijerya'nın Abia eyaletinde ordu birlikleri ile IPOB üyeleri arasında gerginlik yaşanmış, eyalette sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmıştı. Olaylar sonrasında Nijerya, IPOB'u "terör örgütü" ilan etmişti. Öte yandan IPOB, yöneltilen suçlamaları reddederek bölgedeki bazı polis merkezlerine ve camilere düzenlenen saldırıların grup üyeleri ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalardan yararlanan başka gruplar tarafından yapıldığını öne sürmüştü.

Biafra halkının, Nijerya'nın güneyinde bağımsız Biafra devletini kurma talebiyle ayaklanması üzerine 1960'larda çıkan iç savaşta milyonlarca kişi hayatını kaybetmişti. Ülkenin güneydoğusunda 1967'de kurulan Biafra Cumhuriyeti, iç savaş sonunda yeniden Nijerya'nın egemenliği altına girmişti. IPOB, haksız muameleye uğradıklarını gerekçe göstererek Igbo etnik grubu merkezli bir devlet kurmak istiyor.

Geri Dön