HABER

Nil Demirkazık'a 15 yıl hapis istemi

Nil Demirkazık'a 15 yıl hapis istemi

ANKARA (İHA) - Çocuk-Der Genel Başkanı Nil Demirkazık hakkında terör örgütü PKK'ya bilerek ve isteyerek yardım etmek ve terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Nil Demirkazık, internet sitesinde yazdığı köşe yazıları, en son DTP 2. Olağanüstü Kongresi'nde yakasına taktığı sözde 'Kürdistan' rozetiyle ve terör örgütü lehine yaptığı açıklamalar nedeniyle örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Terör ve organize suçlara bakmakla yükümlü Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen, Nil Demirkazık hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

Davanın iddianamesinde Nil Demirkazık hakkında TCK'nın 314/2 maddesinde yer alan 'örgüt içerisinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır' ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun örgüt propagandası suçunu düzenleyen 7/2. maddesi uyarınca 6 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön