HABER

"Niyet mektubu doğrultusunda"

EDİRNE (İHA) - Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sudi Apak, Pamukbank'a el konulmasının IMF'ye verilen niyet mektubu doğrultusunda gerçekleştiğini öne sürerek, "Türkiye'nin en zengin ailelerinden biri olan Karamehmetlerin elinden bir banka gidiyorsa, sistemde ciddi sorunlar var demektir. Türkiye'de yarının ne olacağı belli değil" dedi.

Prof. Dr. Apak, Türkiye'nin kritik günler geçirdiğini, bu ortamda en çok ihtiyaç duyulan şeyin güven olduğunu kaydederek, "Bugünlerde güven ortamının sarsılmaması lazım. Bankalara el konulacaksa kriterler çok iyi belirlenmeli, hassas ve adil davranılmalı, bu kriterler bankaya el koymadan önce kamuoyuna açıklanmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Halkın kafasının karışık olduğunu ifade eden Apak, "Bu tip kararlar alırken halkı aydınlatıcı, güveni sarsmayacak, ekonomik dengeleri bozmayacak açıklamalar yapılmalıdır. Ülkemizde ne yazık ki tam tersi bir uygulama yapılıyor. Şeffaf olunması gerekirken, karmaşık ekonomik terimlerle halkın kafası bulandırılıyor. Aslında Pamukbank'a el konulmasında şaşılacak ve anormal olan bir şey yok. IMF niyet mektubunda bu tip yaptırımlarda bulunacağımızı zaten taahhüt etmiştik. Pamukbank'a el konulmasının doğru ya da yanlışlığı tartışılamaz. Bu konuda yetkili ve görevli bir kurum var. Bu da BDDK'dır. Bu kurumun başında da Engin Akçakoca var. Sayın Akçakoca, Pamukbank'a el konulmasından sonra gerekli açıklamaları yapmıştır. Bu açıklamaları dikkate almalıyız. Ancak benim beklentim, açıklamalara bankaya el koyduktan sonra değil, şeffaf bir şekilde bankaya el konulabilecek duruma geldiğini kamuoyuna duyurarak yapmak gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Apak, Pamukbank'a el konulmasının kapanması anlamına gelmediğini, sadece devlet denetimine geçtiğini, bankanın normal işlerine devam edeceğini belirterek, halkın telaşa kapılmasına gerek olmadığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön