HABER

"Nobel bile siyasetten kaçamadı"

"Nobel bile siyasetten kaçamadı"

WASHINGTON (AA)- Romancı Orhan Pamuk'un bu yılki Nobel edebiyat ödülüne layık görülmesi ABD basınında geniş yankı bulurken, aşırı sağ eğilimli Washington Times gazetesi, "Nobel bile siyasetten kaçamadı" yorumunu yaptı.

Gazetenin yorum-haberinde, "Bu post modern Türk romancısı, geçen yıl büyük şöhret kazandı, ancak eserlerinden çok, ülkesinde Türklüğe hakaret suçundan yargılanmasından dolayı" ifadesi kullanıldı.

Washington Times, Amerikalıların, bu yılki tıp, fizik, kimya ve ekonomi dallarında Nobel kazandığını, ancak edebiyat alanında ödülü kaçırdığına dikkati çekerken, gazeteye konuşan yayıncı Roger Kimball, İsveç Kraliyet Akademisi'nin edebiyat dalında Nobel ödülleri için "Üçüncü Dünya ülkelerinden" gelen yazarları tercih etmesinden şikayet etti.

Gazete, 54 yaşındaki Pamuk'un Nobel ödülünü kazanan en genç yazarlar arasında olduğunu kaydetti.

Los Angeles Times gazetesi ise Orhan Pamuk'un Nobel ödülü için seçilmesi konusunda, "kısa süre önce cezaevine girme tehlikesi altındayken, o zengin bir melankoli içeren romanlarıyla şimdi bir Nobel sahibi" ifadesini kullandı.

Gazete, "Pamuk'un sanatı geniş övgü görüyor, ancak birçoklarına göre siyasi eylemciliği, İsveç Kraliyet Akademisi'nin kararının arkasında yatıyor" yorumunu yaptı.

Los Angeles Times, Pamuk'a diğer Türk yazarlarından ve hükümetten kutlamaların yağdığını, milliyetçi çevrelerin ise tepki gösterdiğini yazdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön