HABER

Noel Baba Türkiye’den İrlanda’ya gitti!

İngiliz Daily Mirror ‘da Dan Brown öykülerine taş çıkartan bir makale yayımlandı, buna göre Noel Baba’nın kemikleri sanıldığı gibi Bari’de değil.

LONDRA (ANKA) – Daily Mirror gazetesinde Noel Baba’nın kemiklerinin Türkiye’den İrlanda’ya götürüldüğü ve burada gömüldüğü iddialarını içeren, tarihçilerin de görüşlerine yer verilen bir makale yayımlandı.

İngiliz Daily Mirror gazetesinde yer alan makale Dan Brown öykülerine taş çıkarttı. Türkiye’de adına dikilen eski kilisedeki sanat eseri heykeli bir süre önce atılıp yerine reklam kampanyası için kullanılan kırmızı elbiseli plastik oyuncağı dikilen Noel Baba ile ilgili makalenin başlığı “Santa İrlanda’daki Mezarında mı Gömülü? Noel Baba’nın parçalanan mezarlığına yolculuğunun esrarı” diye atıldı. Makale “Jerpoint Manastırı harabeleri, dünyanın – en azından bugünler için- en sevilen adamının ebedi istirahatgahına hiç de benzemiyordu. Ancak Kilkenny ülkesindeki bu yerde, düşen kaya parçaları, tahta fırçası gibi çalılıklar arasındaki eski püskü bir taş bloğun altında hakiki Noel Baba’nın kemikleri bulunduğu söyleniyor” diye başladı. Makalede İrlanda’nın güneydoğusunda bulunan Kilkenny bölgesinin Noel Baba ile bağlantısı anlatılırken şöyle denildi:

-Tarihçi Philip Lynch: İnsanı hayrete düşüren bir hikayemiz var ve hala çok az kişi St.Nicholas’ın bu ülkeyle ilişkisini biliyor. Her yıl pek çok ziyaretçi geliyor ancak sayıları hala fazla değil. İhtiyar bir cimriye ait muhteşem bir öykü de var. Çocuklara hiç noel hediyesi vermezmiş; ama onun yerine çocukları Jerpoint’e ve Noel Baba’nın mezarını göstermeye getirirmiş.

-Myra’lı St. Nicholas, 4’ncü yüzyılda bugünkü çağdaş Türkiye’de bulunan Lycia’nın piskoposu, olağanüstü cömertliğiyle tanınmıştı ve yaşayan bir aziz olarak benimsenmişti. Zengin bir ailede doğdu, genç yaşlarda anne ve babasını kaybetti ve Nicholas bundan sonra hayatını Tanrı’ya hizmete adadı. Kendisine kalan tüm mirası muhtaçlara, hastalara ve sıkıntı içinde olanlara harcadı.

-Bir süre sonra cömertliğiyle, fakirlere kendisini gizleyerek verdiği sayısız hediyelerle ünlendi, mucizeler yapan bir kişi olarak tanındı.

Fakir üç kıza, evlenmelerini sağlayacak üç altın torbasını gizlice vermesinden dolayı Noel Baba’nın geleneksel sembolünün üç altın küre olduğu belirtilen makalede şöyle denildi:

“-Piskopos 346 Aralığında öldü ve Myra’daki katedral kiliseye gömüldü. Kabir bir hac yerleşimi haline geldi hatta iyileştirici etkileri bulunduğu söylendi. Nicholas daha sonra aziz ilan edildi. İrlandalı tarihçilere göre Nicholas’ın kalıntıları 800 yüzyıl önce Jerpoint Abbey’e getirildi. Bu olay o günün saz şairleri ve katipleri tarafından kroniklerde de yayımlandı.

-İlgi çekici bir şekilde Jerpoint’in eski adı ‘Magh Rath’ idi, yani ‘kaleler düzlüğü’. Ve o aynen Türkiye’deki ‘Myra’ gibi telaffuz ediliyordu. Ölümünü izleyen dönemde Myra’daki St Nicholas mezarı kutsal bir yer olarak kaldı, ta ki 1087’deki Sarazinlerin (Arap veya Müslümanlar) isyanına kadar.

-Doğu Hristiyanlığı Türkiye’yi istila eden Sarazinlerin işgaline maruz kaldı. Tarihlere göre mezar İtalyan gemiciler tarafından yağmalandı ve kemikler güney İtalya’daki Bari kendine getirildi. Ancak İrlandalı tarihçi Philip Lynch olayların farklı bir versiyonunu bulduğuna inanıyor. Lynch St Nicholas’ın kurtuluşunun 1169’dan kısa bir süre sonra İrlanda’ya yerleşen Fransız bir aileye düştüğü kanısında.

-Callan Miras Derneği başkanı Lynch: ‘Freaneyler olarak bilinen Frainetler’in Kilkenny’deki Thomastown yakınlarında arazileri vardı. Fransa’da da arazileri bulunuyordu. Haçlı Seferleri sırasında Sarazinlerle dövüşmeye Filistin’e gittiler. İrlanda’ya Noel Babayı getirenler de Frainetler idi. Yenildikten sonra geri çekilirken, düşmanın eline bir şey bırakmaktansa, alabildiklerini aldılar. Türkiye’deki Myra yöresi boyunca geri çekilirken St Nicholas’ın gövdesini mezardan çıkardılar.’

-St. Nicholas’ın kalıntılarını o zamanlar Norman imparatorluğunun bir parçası olan güney İtalya’ya getirenler Haçlılardı. Kalıntılar Bari’de küçük bir kilisede kaldı, ta ki Normanlar İtalya’dan Cenevizliler tarafından zorla çıkarılıncaya kadar. Aziz Nicholas o zaman da, kalıntıları Frainet ailesinin Fransız koluna emanet edildiği Fransa’daki Nice yakınlarına getirildi.

-Bu arada İrlanda’da, Güney Fransa’da Normanların günlerinin sayılı olmasından korkan Nicholas de Frainet, Aziz Nicholas’ı Kilkenny’ye taşımaya karar verdi. Jerpoint’te ona ithaf ettiği Cistercian Manastırı’nı inşa etti ve 1200’de büyük törenle Myra’lı St Nicholas Waterford’a ve içine konulduğu yeni manastıra getirildi. Tarihçi Philip Lynch “St Nicholas Kilisesi hala duruyor ve zemininde Aziz Nicholas’ın mezarını işaret eden bir taş blok var” diyor.

-Şimdi tarım alanları arasında, Newtown Jerpoint ortaçağ kasabasının kilise kalıntıları tümüyle duruyor. Bir zamanlar çok geniş bir alana yayılan manastır arazileri 1540 dağılmalarından sonra harabeye dönüştü. Ancak mezarın bir bölümü kaldı. Ve büyük bir taş blok özellikle ayakta duruyor. Orada taşa sevgiyle kazınmış bulunan bir figürde piskopos ve iki kişinin daha başları bulunuyor. İki kişinin, Nicholas’ı İrlanda’ya getiren iki Frainet Haçlısı’na ait olduğu düşünülüyor: Sembolik üç altın küreyle çevrilmiş bulunan kişi ise St.Nicholas’ın kendisi bulunuyor. Bu olağanüstü öykünün bir başka biçimi de bulunuyor.

-Aziz Nicholas’ın efsanesi sönmeye yüz tutmuşken, 1930’larda Coca Cola tarafından St Nick’i canlandırmak üzere pazarlama amaçlı olarak yeniden ele alınıyor ve kırmızı elbisesi, beyaz kürk süsleri, siyah çizmeleri ve tokalı kemeriyle çağdaş Noel Baba’ya dönüştürülüyor. Ve bir tesadüf daha: Coca Cola şirketini kuran bir 19’uncu yüzyıl bankacısı olan Asa Candler’in ailesinin kökeni … Jerpoint, Kilkenny’ye dayanıyor…

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön