HABER

Nokta yöneticilerine 22 yıl hapis

Recep Tayyip Erdoğan'ı asker cenazesinde kendi fotoğrafını çekerken gösteren kapak nedeniyle yargılanan Nokta dergisi yöneticileri, hapis cezasına çarptırıldı.

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Nokta dergisi yöneticileri Cevheri Güven ve Murat Çapan yargılandıkları davada 22 yıl 6'şar ay hapis cezası aldı.

Güven ve Çapan, "Terör örgütü propogandası yapmak" suçundan beraat ederken, "Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik etme''ten suçlu bulundu.

Mahkeme, 22 yıl 6'şar aya mahkum ettiği tutuksuz sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasına da hükmetti.

Sanıklar hakkında ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan açılan dosya ise davadan ayrılmıştı.

Dergi kapağı yüzünden yargılanıyorlardı

Güven ve Çapan, 2015'te yayınlanan iki dergi kapağı nedeniyle yargılanıyordu.

Kapaklardan birinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı ile "2 Kasım Pazartesi: Türkiye İç Savaşının Başlangıcı" ifadesi yer alıyordu. Diğerinde ise Erdoğan'ı şehit cenazesi geçerken özçekim yaparken gösteren montajlanmış bir fotoğraf bulunuyordu.

Davanın iddianamesinde söz konusu fotoğrafla "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şehit cenazelerinin gelmesinden memnuniyet duyduğu izleniminin oluşturulmaya çalışıldığı" aktarılmıştı.

İddianamede "Erdoğan'ın fotoğrafı üzerinden PKK silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerinin övüldüğü, PKK silahlı terör örgütünün propagandasının yapıldığı" belirtilmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/DHA/ÖA/GY

Geri Dön