HABER

Norveç de özür diledi

Norveç Alarm Merkezi Müdürü Roise, Döndü Tulum’un ölümüne yol açan olay sırasında Alarm Merkezi’nin hatalı olduğunu kabul etti. Norveç hükümeti de Türkiye’den özür diledi.

Norveç de özür diledi
Norveç Alarm Merkezi Müdürü Ollav Roise, Tulum ailesi fertlerinin açtıkları telefon sırasında bir dizi hata yapıldığını itiraf etti. Roise, fazla telaşlı davrandıklarını, telefondaki ifadenin tehdit olarak algılanmasının ve polisin işe karıştırılmasının yanlış olduğunu söyledi.
[** **](http://video.mynet.com/habervideo/Turk-vatandasa-insanlik-disi-uygulama/436129/)
Ollav Roise, “Alarm Merkezi’ndeki çalışanlar, sinirli ve telaşlı olan kişilere karşı nasıl konuşacakları ve nasıl davranacakları konusunda eğitim almış insanlardır. Ben yapılan konuşmalarda, personelimizin bunu başaramadığını kabul ediyorum. Yerine getirmemiz gereken görevi yerine getirmediğimizi kabul etmek zorundayım” dedi. TV 2 kanalı, Alarm Merkezi ile Döndü Tulum’un damadı Fedai Uçarlı ve oğlu Kutluay Tulum arasında geçen konuşmalarla birlikte, polis ve Alarm Merkezi arasındaki konuşmaları yayınladı.
**Ağlama inandırıcı değilmiş**
Alarm Merkezi Müdürü Ollav Roise, görevlinin ağlama ve bağrışma seslerini inandırıcı bulmaması konusunda, “Çoğu zaman Alarm Merkezi’ne sahte ihbarlarda bulunuluyor ve dalga geçiliyor. Öyle sanıyorum ki görevli yine sahte bir ihbar sandı. Ama ihbarın ve telefondaki seslerin sahte olmadığı ortada. Aslında görevli ne düşünürse düşünsün, işi ciddiye alıp ambulansı bir an önce göndermesi gerekirdi” dedi. Döndü Tulum 3 Ocak’ta aniden fenalaşmış, önce damadı Fedai Uçarlı ardından Döndü Tulum’un oğlu Kutluay Uçarlı tam dokuz kez alarm merkezini aramışlardı. Ancak ailenin, “Yardım edin” feryatlarını tehdit olarak algılayan yardım ekipleri, müdahale yerine polisi devreye sokmuş ve olay yerine gelen güvenlik güçleri de aile fertlerini gözaltına almıştı. Bu gelişmeler nedeniyle Döndü Tulum evde yaşamını yitirmişti.
**Norveç’te ölüm TBMM gündeminde**
Norveç’te zamanında müdahale edilmeyen ve yaşamını yitiren Döndü Tulum’un çocukları, yurtdışındaki haklarını aramak için Ankara’ya gelerek Meclis’e başvurdular. Döndü Tulum’un çocukları Kutluay ve İlkay Tulum ile damatları, dün Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ile görüştü. Kutluay Tulum, Norveçli yetkililerin telsiz konuşmalarında kendilerinin Pakistanlı olabileceğinden bahsettiğini, terörist olarak görüp müdahale ettiklerini aktardı. Tulum şunları söyledi: “Utansınlar. İstediğimiz cezayı alana kadar mücadeleyi bırakmaya niyetimiz yok. Burada açıkça insan haklarına saldırı var, yaşama hakkına saldırı var. Yanımızda devletimizin olduğunu bilerek buraya geldik. Norveç’te sağlık sektöründe yönetici olarak çalışıyorum. Onların hastalarına hizmet veriyorum. Aynı durumda olan annem hizmet alamadığı için çok acı hisler içerisindeyim. Benim kanıma dokunuyor.” Üskül de, kendilerinin geçen hafta başvuruyu beklemeden girişimde bulunduklarını anımsatarak, “Öyle anlaşılıyor ki Avrupa’da insan haklarıyla ilgili sorunlar tüm ağırlığıyla varlığını sürdürüyor” dedi.


Geri Dön