Norveç polisi kayıp timsah için seferber

OSLO (İHA) - Norveç'in Bergen şehrinde polis, bir hayvanat bahçesinden çalınan timsahın bulunması için seferber oldu.
Bergen Akvaryum personeli, pazar günü bir metre uzunluğundaki timsahın kayıp olduğunu fark ettiler ve alarmda bulundular. Kökeni Güney Amerika olan kayıp timsahın türünün azami uzunluğunun 2,5 metreye kadar ulaşabildiği bildirildi.

Hayvanat bahçesi yöneticisi Kees Oscar Ekeli, "Muhtemelen hırsızlar cuma günü hayvanat bahçesinin kapanmasından önce timsahın bulunduğu kafese girdiler ve bir çantaya koyarak timsahı kaçırdılar" dedi. Ekeli, yaşaması için özel bir çevreye ihtiyacı olan timsahın bir koleksiyoncu tarafından kaçırılmış olabileceğini söyledi.
Timsahın karaborsada 50 bin krona (yaklaşık 10 bin dolar) alıcı bulabileceği ifade edildi. Ani çevre değişiminin yol açacağı stresten dolayı hayvanın hayati tehlike içine girebileceği, bundan dolayı hırsızların timsahı en kısa sürede satmaya çalışacakları tahmin ediliyor.

Hayvanat bahçesi bugün çalınan timsah için 25 bin kron mükafat koydu. Çalınan timsahın insanlar için tehlikeli olmadığı, fare ve balık gibi yiyeceklerle beslendiği belirtildi.