HABER

Norveç'teki vahşet insan hakları komisyonunda

Norveç'te zamanında müdahale edilmeyen ve kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Döndü Tulum'un çocukları, yaşanan olaylarla ilgili TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna başvurdu.

Norveç'teki vahşet insan hakları komisyonunda

Döndü Tulum'un çocukları Kutluay ve İlkay Tulum ile damatları, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ile görüştü.

Aileye başsağlığı dileyen Üskül, komisyon olarak, başvuruyu beklemeden girişimde bulunduklarını hatırlattı.

Norveç Parlamentosu İçişleri ve Adalet Komisyonundan, olayla ilgili bilgi istediklerini anımsatan Üskül, şunları kaydetti:

''Ne yazık ki değişik Avrupa ülkelerinde, bu tür olaylarla zaman zaman karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Belçika'da cezaevinde bir Türk öldürülmüştü. Fransa'da bir Türk hükümlünün intihar ettiğini biliyoruz. Almanya'da polise başvuran bir genç, karakola gittiğinde hastalandı, hastaneye kaldırıldığında öldü. Öyle anlaşılıyor ki Avrupa'da insan haklarıyla ilgili sorunlar tüm ağırlığıyla varlığını sürdürüyor. Biz komisyon olarak, muadilimiz olan komisyonları, bizim Türkiye'de gösterdiğimiz duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz. Onlar da bu konuların üzerinde ısrarla durmalılar. İdarenin gereken önlemleri alması konusunda çaba harcamalılar. Bu konuda yapacağımız işbirliğinin ülkelerimizde insan haklarının iyileştirilmesi yönünde olumlu adımlar oluşturacaktır.''

Döndü Tulum'un oğlu Kutluay Tulum da olayda açık bir ihmal olduğunu ve bu ihmal sonucunda annelerini kaybettiklerini ifade etti.

''Burada açıkça insan haklarına saldırı var, yaşama hakkına saldırı var. Hakkımızı sonuna kadar savunmak istiyoruz ve yanımızda devletimizin olduğunu bilerek buraya geldik'' diyen Kutluay Tulum, olay günü yaşananları anlattı.

Norveç'te dava açtıklarını bildiren Kutluay Tulum, ''Norveç'te sağlık sektöründe yönetici olarak çalışıyorum. Onların hastalarına hizmet veriyorum. Aynı durumda olan annem hizmet alamadığı için çok acı hisler içerisindeyim. Benim kanıma dokunuyor. İş bırakmayı bile düşünüyorum'' diye konuştu.

Kutluay Tulum, adam öldürmeye kasıt olduğunu, cinayet işlendiğini ifade ederek, ''Biz bu olayın son olmasını istiyoruz ve yaşadıklarımızı başkalarının yaşamasını istemiyoruz'' dedi.

Tulum, Norveçli yetkililerin telsiz konuşmalarında, kendilerinin Pakistanlı olabileceğinden bahsettiğini, terörist olarak görüp müdahale ettiklerini aktardı.

Geri Dön