HABER

"Nükleer santral kurulacak"

"Nükleer santral kurulacak"

İSTANBUL (İHA)- Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de nükleer santral kurulacağını belirterek, "Bunun yasa tasarısını hazırlayarak Meclis'e gönderdik. Bunu teknolojik gelişmede bir basamak olarak görüyoruz" dedi.

Çırağan Sarayı'ndaki Dünya Ekonomik Forumu İstanbul Zirvesi'ne katılan Enerji Bakanı Güler, basına açıklamalarda bulundu.
Enerji Bakanı Güler, yoğun bir gündem içinde olduklarını belirterek şöyle konuştu: "Burada en önemli konular ekonomi ve enerji. Toplantı yapılıyor, görüşmelerimiz sürüyor. Sabahleyin çok özel kişilerin katıldığı bir toplantı yaptık. Burada Türkiye'nin stratejik önemi tartışıldı. Toplantıda bir sunum yaptım. Biraz önce de yine bir toplantıda enerji üzerine açıklamalar yapıldı. Türkiye'nin AB açısından önemi vurgulandı. Çok yoğun bir tempo içindeyiz. Sayın Başbakanımın sabah bir konuşması oldu. AB ve Türkiye konusunda. O konuşma çok yankı uyandırdı ve daha da uyandıracak."

Bakan Güler, Türkiye'de nükleer santral kurulup kurulmayacağıyla ilgili bir soruya şöyle karşılık verdi: "Türkiye'de nükleer santral kurulacak. Bunun yasa tasarısını Meclise gönderdik. Bunu sadece nükleer santral olarak değil aynı zamanda teknolojik gelişmede bir basamak olarak görüyoruz. Sadece nükleer teknoloji için değil, tarımda, mühendislikte de kullanılıyor. Böyle bir teknolojiyi Türkiye gibi iddialı bir ülkenin mutlaka uygulaması gerekiyor."

Gürcistan'la enerji konusundaki son gelişmelerle ilgili bilgi veren Bakan Güler, şöyle konuştu: "Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi çok iyi bir şekilde sürüyor. Ayrıca Şahdeniz Doğalgaz Projesiyle ilgili yine bir görüşmemiz olacak. Gürcistan'ın bizden gaz isteği var. Zaten Gürcistan'a elektrik veriyoruz. Yine Kaz-Gürcistan arasında tren yolu projemiz var. Dolayısıyla Gürcistan'la yoğun çalışmalar sürecek"

Bakan Güler, Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli'yle birlikte basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön