HABER

NYT, Rumsfeld'in istifasını yeterli görmüyor

NYT, Rumsfeld'in istifasını yeterli görmüyor

NEW YORK (İHA) - Amerikan The New York Times gazetesi bugünkü baş yazısında Kongre ara seçim sonuçlarının belli olmasından hemen sonra Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in istifa etmesine dikkat çekerek seçmenin verdiği oylarla Başkan George W. Bush'a Irak'tan çıkış stratejisini sunduğunu kaydetti.

Rumsfeld'in istifasını kabul eden Bush'un, "Sayın Rumsfeld büyük bir iş yaptı" sözünün "saçma" olduğunu savunan gazete, ancak herkesin bu istifanın yeni bir dönemin başlangıcı olması temennisinde bulunduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Rumsfeld'in istifasına karşılık olarak en iyi davranışın sadece alkışlamak olabileceğini kaydeden The New York Times (NYT), Başkan Bush'un Rumsfeld'in istifasına neyin yol açtığını anlamasından ziyade Irak stratejini yeniden düşünmeye hazırlanmasının çok daha önemli olacağını vurguladı.
Bush'un kendisi ve Amerikan halkı için Irak'tan zafer kazanmadan çekilmeyi onaylamayacağı ısrarının endişe verdiğini kaydeden NYT; Bush'un Irak stratejisinin siyasi problemin ötesinde bir şey olduğunu anlaması gerektiğini vurguladı.

Rumsfeld'in üst seviye generallerin önerdiği asker sayısının yarısı ile Irak'ta değişimin sağlanabileceğinden tamamen emin olduğunu, fakat yanıldığını ve bunun üzerine görevini kaybedenin Rumsfeld değil ordunun en üst generali olduğuna işaret eden Amerikan gazetesi, savaşın planlanması ve yeniden yapılanma sözleşmelerinde de benzer gülünç durumların yaşandığını yazdı.

Bazı durumlarda öfkesi veya intikamından çekindiklerini için insanların Rumsfeld'e gerçekten nelerin yaşanmakta olduğunu söylemekten çekindiklerini yazan NYT, göreve yeni atanan Robert Gates'in en acil yapması gereken işin ordu, istihbarat ve olayların içindeki dışişleri bakanlığı profesyonelleri ile gerekli bütün haberleşme kanallarını yeniden açmak olması gerektiğini savundu.

Ara seçimlerden Demokratlar'ın Cumhuriyetçiler karşısında büyük bir zaferle çıkmasının ardından Irak'ın birinci öncelik olduğuna işaret eden gazete, Rumsfeld'in ayrılışının ardından Irak politikasında büyük bir değişikliğin gelmesi gerektiğini belirtti. Aksi halde Amerikan askerlerinin arkalarında büyük bir felaket bırakarak ülkelerindeki evlerine getirilebilecekleri görüşünde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön