HABER

O bombaları bize JİTEM verdi

Erzincan'da 3 lav silahı, 5 el bombası ve 800 mermi ile yakalanan korucu “Bu silahları Başbağlar katliamının ardından JİTEM'ciler verdi” itirafında bulundu.

Erzincan'ın Ortatepe Köyü'nde bulunan cephaneliğin altından da yok denilen JİTEM çıktı. Bir ihbar üzerine Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın talimatıyla İliç ilçe merkezinde ve Ortatepe köyünde korucu oldukları belirtilen kişilerin evlerinde yapılan aramalarda 3 lav silahı, bir mavzer, 5 el bombası ve 800 mermi bulundu. Köylüler ilk ifadelerinde “Mühimmatları bize JİTEM verdi. Başka köylerde de var” dedi.
**3 LAV, 5 EL BOMBASI, 800 MERMİ**
Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'a tarafından yürütülen soruşturma bir ihbar üzerine gerçekleşti. Savcı Şanal'ın koordinesinde İliç'te cumhuriyet savcılığı tarafından bir operasyon başlatıldı.Ortatepe Köyü'nde bir evden 3 Law silahı ile 5 el bombası ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Silahlarla ilgili olarak savcı gözetiminde 5 kişi gözaltına alındı. 4 kişi sorgularının ardından salıverilirken, bir kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi.
**BAŞKA KÖYLERDE DE DAĞITILDI**
Gözaltına alınan şahıslar verdikleri ilk ifadelerinde silahların kendilerine JİTEM tarafından verildiğini söyledikleri öğrenildi. Korucu oldukları öğrenilen şahıslar, “sözkonusu mühimmatın Başbağlar katliamı sonrasında kendilerine JİTEM görevlisi olduğu belirtilen şahıslar tarafından verildiğini, başka köylerdeki kişilere de mühimmat dağıtıldığını” anlattıkları ifade edildi. Savcılık olayla ilgili soruşturmayı genişletti.
**ALEVİ-SUNNİ ÇATIŞMASI ŞÜPHESİ**
Önümüzdeki günlerde yeni adreslerde de arama başlatılacağı öğrenilirken, Ergenekon iddianamelerine de yansıyan Alevi-Sünni çatışması çıkartmak için karşılıklı silahlandırma iddiaları üzerinde duruluyor. Özel Yetkili Savcı Osman Şanal, etnik köken ve mezhep ayrılığına bağlı çatışma yaratarak İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uygulamaya soktukları iddiasıyla Erzincan'da bir soruşturma yürütüyor.
STAR


Geri Dön