O ilde yaz mevsiminde bile karla mücadele devam ediyor

Bitlis’in Hizan ilçesinde yaz mevsimine rağmen yaylacılar için yaklaşık 5 metreyi bulan yayla yolunda karla mücadele çalışmaları devam ediyor.

Hizan ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan yayla yolunu açmak için yoğun çaba harcayan ilçe özel idare ekipleri, karla mücadeleyi yaz mevsiminde de sürdürüyor. Yaklaşık 3 bin 800 rakımlı Horozdere köyüne bağlı Meydan Yaylası’na çıkan yollardaki kar, iş makineleriyle temizleniyor. Yer yer kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğu yayla yolunda 5 günden beridir karla mücadele çalışması yürütülüyor. Köylülerin hayvanlarını çıkarmak için il özel idaresinden talepte bulundukları iş makinesi ile kapalı olan bölgelerde karla mücadele çalışması yapılıyor.

Yaz mevsiminde karla mücadele çalışması

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ALANYANIN YAYLALARINDA BİLE KAR VAR HALA.. Kİ BİTLİSTE OLMASIN..
bu kişilerin verdikleri vergiyide haber yapsanız diyorum. çünkü bu kişiler vergi sözcüğünün anlamını bilmiyorlardır, büyük ihtimalle.
Bitlis Tarihi Tarihçiler Bitlis tarihini değişik zamanlardan başlatmaktadırlar. 5000 yıllık, 7000 yıllık tarih gibi. Gerçekte Bitlis tarihi Neolotik Çağ dediğimiz Yenitaş dönemine kadar uzanmaktadır. Neolitik Çağ, Yenitaş veya Cilalı Taş Devri denilen bu dönem, Ortataş Devri ile Tunç Devri arasındaki arkeolojik dönemdir. Bu dönem M.Ö. 3000 yıllarıyla 9000 yılları arasını kapsamaktadır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler