O sonuçlar AK Parti'nin masasında

2019 seçimlerinde AK Parti ile MHP ittifakı Kürt seçmeni küstürür mü? Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, 1 Kasım seçimleri ve referandum sonuçlarını köşesine taşıdı.

 O sonuçlar AK Parti'nin masasında

AK Parti ve MHP'nin 2019 seçimlerinde ittifak kararı almasının yankıları sürüyor. Siyasette dengeleri değiştiren bu gelişme sonrası "Kürtler Ak Parti’ye küser mi?" sorusu gündeme geldi. Doğu ve Güneydoğu'da HDP'ye karşı en güçlü parti olarak duran AK Parti oy kaybına uğrar mı? Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, referandum ve 1 Kasım seçim sonuçlarını bugünkü yazısında aktardı. Çevikcan'a göre referandum sonuçları AK Parti'nin elini rahatlatıyor.

1 KASIM VE REFERANDUM SONUÇLARI

(...)7 Haziran’dan sonra hükümetin kurulamaması üzerine 1 Kasım’da yenilenen seçimlerden önce çözüm süreci de sonlanmıştı.

Ak Parti, Kürt oylarını etkileyebileceği söylenen bu handikapla girdiği seçimden tek başına iktidarla çıktı. 16 Nisan referandumunda ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini MHP ile birlikte oluşturup, desteklemesinin Kürt oylarını etkileyebileceği söyleniyordu. Ancak rakamlar, kritik kentlerde halkın farklı eğilim gösterdiğini ortaya koyuyor.

Ak Parti 1 Kasım’da Hakkâri’den yüzde 15.4 alabilmişken, referandumda “evet” oy oranı yüzde 32.3’tü.
Muş’ta Ak Parti’ye 1 Kasım’da yüzde 35 oy çıkmışken, referandumda “evet” oranı yüzde 50.6 olarak gerçekleşti.
Diyarbakır’da 1 Kasım’da yüzde 22.2 Ak Parti’ye oy verirken, referandumda yüzde 32.4 “evet” dedi.

Tunceli’de bile Ak Parti’nin 1 Kasım’daki oyu ile referandumda çıkan “evet” oranı arasında artı yüzde 4’lük fark var.
DİL VE EYLEM: Bu tablo, Ak Parti’nin özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi açısından elini rahatlatıyor. Kürt seçmenin, sistem değişikliğine farklı gözle baktığı, olağanüstü bir dönemden geçildiği bilinciyle hareket ettiği söylenebilir.

Serpil Çevikcan'ın yazısının tamamı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 49 yorum
Reis ve Bahçeli Omuz omuza verdikten sonra Bu Memleketin sırtını Kimse yere getiremez Bundan sonra ;Siyaseti Gazla yürür zanneden Çakalların İşi zor Onlar düşünsün Meral ve Gül ü gazlamaya devam etsinler bakalım.. Seçimin ertesi sabah Birbirlerini yemeye başlayacaklar
bahcelinin kendi oy oranı en fazla %3 bahceli asıl darbeyi akpye vuracak. Akpye giden mhp oyları geri dönecek mhp baraj altı kalmasın diye. Bahceli de secimden sonra ortada bırakacak reisi
100 tane oyum var it/köpeğe vermem.İsteyen istedigiyle işbirliği yapsın. YETER MİLLETİ ÇEKTİĞİ...
ak partiye oy veren kürt halk düşmanı haindir.
asıl hayin sensin kürt türk diye ayırıyorsun hepimiz kardeşiz.
@alikaya197267 doğru hepimiz barış ve kardeşlikten yanayız savaş ve katliam yanlısı ırkçı ak faşistler hariç
Senin gibi ermeni yahudi kanı taşıyanlar varken merak etme bizim gibi vatanperver kürtler olduğu müddetçe ne pkk nede diğer bölücüler heveslenmesinler
@simanur_gunes ben kardeş değilim. o senin polyanna düşüncen. kürtler bu yeryüzüne zarardan başka bişeye yaramamak için gönderilmiş.
@simanur_gunes geç bunları işinize gelmedimi kürtleri düdüklüyorsunuz,aklı olan ırkçı akapeye oy vermez,kelleci bunlar
Bence İTTİFAK Yapmadan ve ASİLLE son sözünü söylemeden SONUÇ Bilinmez ! ! ! İnşallah AKP + MHP İttifak yapar da bizlerin merakı sonlanır. Saygılarımla.
@menderes_yildirim görücez hiç bir şey çanta da keklik değil beyler bir akp seçmeni olarak gücünüz halktan değil baronluk ve ıhanet hırsızlık ve çalma sahte oy seçmen yaratacağınız buna herkes biliyor bunu artık polisle tehdit ohal kanun ile örtemeyeceksiniz silahaa sarılcakasınız millet ayağa kalktığında utanmazlar ALLAHTAN KORKMAZ KULDAN UTANMAZLAR
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler