HABER

Obama: Irak'ta ağır bedel ödedik

Amerikan ordusunun Irak'taki muharip görevi resmen sona ererken Başkan Obama, Iraklılara desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

Obama: Irak'ta ağır bedel ödedik

ABD Başkanı Barack Obama, Iraklıların geleceklerini kendi ellerine alabilmelerini sağlamak için ağır bir bedel ödediklerini söyledi.

Obama, Amerikan ordusunun Irak'taki muharip rolünün dün gece yarısı resmen ermesi dolayısıyla, Beyaz Saray'dan halka hitap etti.

Barack Obama, televizyonlardan canlı yayımlanan konuşmasında, Irak hükümeti ve halkına destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

ABD Başkanı, "Irak'ın Özgürlüğü Operasyonu tamamlandı. Şimdi, ülkenin güvenliğinden Irak halkı sorumlu" dedi.

Savaşı bitirmenin hem Irak hem de Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarına olduğunu vurgulayan Obama, "Büyük fedakarlıklarda bulunmaları için Irak'a genç kadınlarımızı ve erkeklerimizi gönderdik. İçeride bütçemiz zordayken dışarıda büyük kaynaklar tükettik. Irak ve Amerikan tarihindeki bu önemli aşamayla sorumluluklarımızı yerine getirdik. Şimdi, yeni bir sayfa çevirme zamanı." dedi.

'En önemli işimiz ekonomiyi düzeltmek' Barack Obama, "Önümüzdeki en önemli görev ekonomimizi düzeltmek" diye konuştu.

Irak'taki son muharip birlikler, geçen hafta çekilmişti. Irak'ta şimdi sadece 50 bin askeri kaldı. Irak ordusuna yardım etmekle görevli bu askerlerin de gelecek yılın sonunda ülkeden ayrılmaları planlanıyor.

Ülkede saldırılar hız kesmezken Mart ayında yapılan seçimlerin ardından henüz bir hükümet kurulabilmiş değil.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki dün, Amerikan muharip birliklerinin çekilmesiyle Irak'ın egemen ve bağımsız bir ülke haline geldiğini söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön