HABER

Obama: "Kopenhag'da savaşmaya devam edeceğiz"

ABD Başkanı Barack Obama, ''iklim zirvesine konuşmak için değil iş yapmak için geldiğini ve Kopenhag'da ne olursa olsun iklim değişikliği ile savaşmaya devam edeceklerini'' söyledi.

BM'nin Kopenhag İklim Zirvesinde konuşan Obama, karbon emisyonu ile ilgili olarak ülkesi adına yeni bir vaatte bulunmadı, ancak Kopenhag'da ne olursa olsun iklim değişikliği ile savaşmaya devam edeceklerini ve ülkesinin iklim değişikliği konusunda sorumluluklarını yerine getireceğini kaydetti.

İklim değişikliği anlaşmasının ancak ''ülkelerin emisyon vaatlerinin ölçülebilme yöntemlerini kapsaması durumunda'' anlamı olacağını belirten Obama, bu tür bir düzenleme olmaksızın anlaşmanın bir kağıt üzerindeki boş sözlerden ibaret olacağını söyledi. Obama, ülkelerin iklim değişikliği konusunu ele alma isteğinin de hala "muallakta" olduğunu ifade etti.

Obama, şu anda anlaşmanın mükemmel olmadığını ancak BM üyesi ülkelerin acilen harekete geçmesi gerektiğini, küresel bir iklim anlaşması ile bütün ülkelerin daha güçlü ve güvende olacağını söyledi. ''Bu kurgu değil, bilim. İklim değişikliği güvenliğimize, ekonomilerimize ve gezegenimize kabul edilemez zararlar verebilir'' diyen Obama, eksik de olsa bir anlaşmaya varılmasının ve bunun zamanla geliştirilmesinin öneminin altını çizdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön