Obama Suriye hakkında konuştu

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Obama Suriye hakkında konuştu

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Obama bu yaşananlara seyirci kalamayacaklarını söyledi.

Başkan Obama'nın konuşması şu şekilde:

Hastaneler bu saldırının kurbanlarıyla doldu taştı. Binlerce kişi öldü bunların yüzlercesi çocuktu. Bu saldırı insanların onuruna yönelik bir saldırıdır. Kimyasal saldırının kullanılması yasağın açık bir ihlalidir. Bu komşu ülkeler içinde tehdittir. Bunlar terör gruplarının eline geçebilecek silahlardır. Bu yüzden ABD'nin harekete geçmesi doğru olacaktır.

NE ZAMAN İSTERSEK O ZAMAN HAREKETE GEÇERİZ

"Bölgede askeri olarak konuşlanmış durumdayız. Ne zaman istersek o zaman vurmaya hazırız. Bu yarında olabilir veya bir ay içinde de olabilir. Kararı biz vereceğiz. Başkomutan olarak ulusal güvenliğimizi düşünerek aldığım kararda askeri gücümüzü düşünerek değil, halkı da düşünüp karar aldım. O yüzden ikinci bir karar aldım. Kongre liderleriyle görüştük. Kongre en kısa sürede oylama yapma kararı aldı. Suriye'de neler yaşanıyor bunların anlaşılması lazım. Bu süreçte ilerlerken bunun hesabını vermek gerekiyor. BM heyetinin sonucu gelmeden ilerlemeye hazırız."

ZOR DA OLSA ONAY ÇIKABİLİR

Konuşmanın hemen ardından Beyaz Saray, saldırı iznini içeren bir yasa taslağını Kongre’ye gönderdi. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki meclisin, taslağı 9 Eylül haftası ele alacağını açıkladı. Bu, Yönetim’e Kongre üyeleri nezdinde lobi için yeterli bir zaman tanıyor. Kongre kararı çıkarsa, şimdi düşünülenden farklı, daha etkin ve uzun süreli bir saldırının da yolu açılabilir. Tartışmaların sert geçmesi bekleniyor.

GÜL BAHÇESİNDE SÜRPRİZ

Obama’nın Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde dün Suriye’ye saldırı kararını açıklayabileceği konuşuluyordu. Soru kabul etmediği konuşmasında Obama dünyayı şaşırttı. Oysa Libya Savaşı’nda Kongre’den onay almamıştı. Ancak Libya’da BMGK kararı vardı.

İNGİLTERE'Yİ GÖRDÜK

"Şimdiye kadar İngiltere'de yaşananları gördük. Parlamento'dan karar geçmedi. Harekete geçmeden önce kongre onayını da ararsak daha sağlıklı olarak ilerleyebiliriz. Demokrasi için bu yolda ilerlemeye mütabık kaldık. İtidalli olunmasını bekliyorum. Eğer böylesi bir saldırı karşısında hiç harekete geçmezsek bunun sonuçlarına katlanmamız gerekiyor. Bir diktatör yüzlerce çocuğu öldürüyorsa ve buna karşılık vermiyorsak biz nasıl bir yanıt vermiş oluruz. Böyle korkunç bir saldırıya karşı harekete geçilmesi gerekiyor. Yoksa çocuklarımızı böyle bir dünyada yetiştiremeyiz."

HER ÜLKE BİZE HAK VERMEYEBİLİR

"Ben her ülkenin bizim aldığımız kararla mutabık kalmasını beklemiyorum. Tam olarak Amerikan halkına seslenmek istiyorum ve artık savaştan yorulduğumuzu biliyorum. Suriye'deki savaşı da sadece askeri olarak çözemeyiz. Bu yüzden sadece kara harekatı başlatmayı düşünmüyoruz."

YÖNETİMİN DEĞİŞMESİ LAZIM

"Muhaliflere desteğimiz sürecek. Şam'da yaşananlara seyirci kalamayız. Bireylerin barış içinde yaşamaları ülkelerin sorumluluk almalarına bağlıdır. Kongre üyelerine de sesleniyorum. Bazı şeyler siyasetten daha önemlidir. Bunu bağımsız olarak düşünmenizi istiyorum. Tabii ki hiç bir seçim kolay değildir. Ama inandığım şeyleri söyledim size. Biz bu katliama seyirci kalamayız. Başkan ve halk bir araya geldiğinde daha güçlü bir yönetim olacağız. Sayısız bireyin katledilmesine seyirci kalamayız. Hem dünyaya hem de Kongre’ye bu mesajı veriyorum. Bu yolda birlikte yürüyeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
Suriye'ye saldırı olursa bizim provokatör - çığırtkan başbakanımızın çabalarını unutmayın , hizmet hizmet deyip duruyorsunuz ama iş şehitlere , dış politikaya , komşu ilişkilerine vs. şeylere gelince neden sus pus kalıyorsunuz. Görüyorsunuz Irak'taki katil&tecavüzcü&işkenceci ABD askerlerine dua eden kişi aynı kişi ama bu sefer alttanda almıyor resmen provokasyon yapıyor , Türkiye'nin iç işlerine karışmayın deyip tüm ülkelerin iç işlerine balıklama atlıyor , bunun sonu yok bu politika bugün Suriye'yi yarında bizi batırır. UYANIN LAN !
yazııık
hadi açıklada bitsin artık sizin dışınızda herkes askeri hazırlığını bitirdi iran ırak suriye lübnan aynı anda cevap vermek için bekliyor bir diğer yandan da harami tecavüzcü islam düşmanı akp dostu teröristler saldırıyı itiraf ettiler haberiniz olsun suudi arabistan tarafından gönderilen kimyasalın yanlışlıkla açılması sonucu kaynaklandığını itiraf ettiler iftiracı pzvnkler ne yapacak bakalım el nusraya daha fazla kimyasal silah göndererek telafi ederler harhalde komplo yine tutmayacak görünüyor buna en çok tayyip ve davutoğlu üzülecek televizyonun başındadırlar şimdi obama ne diyecek diye...
Gözünüz aydın koyunlar yakında nurtopu gibi savaşınız olacak.. Suriyede kimyasal silah kullanılmış, sadece çocuklar ölmüş. Bu yeni kimyasal silah büyükleri, asker, polisi, teröristi öldürmüyor sadece çocuklarımı öldürmüş. Yada teröristler çoçukları toplayıp gaz odalarında öldürüp sokağamı bıraktılar. Yada zehirli iğne kullanıldığındanda bahsediliyor. BM heyeti bişey bulamadık. Topladığımız materyalleri incelemeye verdiler. 1 ay içinde sonuç alınırmış. Bu acele ne. Höt korkunuzmu var. Bölge kan gölüne dönecek.. Akpliler kına yakacakmı. Yeterli kına varmı. Başbakanda palasını alıp gidecekmi...
yazıııık...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler