Obama temkinli konuştu

ABD Başkanı, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki haberlerin ‘büyük endişe' kaynağı olduğunu söyledi, ancak hızlı bir karar açıklamaktan kaçındı.

Obama temkinli konuştu

Suriye'de kimyasal silah saldırısı iddialarının ardından ilk kez konuşan ABD Başkanı Barack Obama, bunun önceki iddialardan farklı olarak "çok büyük kaygı uyandıran, çok ciddi bir olay” olduğunu kaydetti.

Şam rejiminden, olayı aydınlatmak üzere BM uzmanlarının kapsamlı incelemesine olanak tanımasını isteyen Obama, yaşanan son gelişmelerin ABD'yi "belirleyici kararlar alma eşiğine” getirdiğine işaret etti. Ancak ABD Başkanı, Suriye'ye olası bir Amerikan askerî müdahalesi konusunda temkinli ve muğlak tavrını sürdürdü.

CNN'in "New Day" adlı programında Chris Cuomo'nun sorularını yanıtlayan Obama, "Şüphesiz kimyasal silahların geniş ölçekte kullanılmaya başladığını görmeniz çok büyük bir sorundur ve ABD'nin temel ulusal çıkarlarını ilgilendirir. Kitle imha silahlarının yayılmasını önlemeyi, müttefiklerimizi ve bölgedeki üslerimizi korumayı temin altına almak gerekir” ifadelerini kullandı.

Obama, Birlemiş Milletler'in kararı ve uluslararası bir koalisyon olmadan, ABD'nin Suriye'ye müdahalesinin olamayacağına işaret ederken, geçmişte bu tür hızlı kararların, ABD'ye büyük maliyetler getirdiğini, bölgede daha büyük tepkilere yol açtığını söyledi. Obama, "Eğer ABD, yeterince kanıt olmadan, bir BM kararı olmadan gider başka ülkeye saldırırsa, sonrasında bunun uluslararası hukuka uygunluğu konusunda sorunlar ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Obama, geçmişte yaptığı açıklamalarda, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanması olasılığını "kırmızı çizginin” aşılması olarak nitelendirmiş, bununla bir askerî müdahale olasılığını ima etmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/Reuters, AS/EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler