Obama'dan katliam açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da göstericilerin katledilmesinin ardından bu ülkeyle her yıl yaptıkları askeri tatbikatı iptal etti.

Obama'dan katliam açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da dün 525 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili ilk kez konuştu. Obama, önümüzdeki ay Mısır'la yapmayı planladıkları ortak askeri tatbikatı iptal ettiklerini açıkladı. Obama, ABD'nin sivillere yönelik şiddeti de sert şekilde kınadığını belirtti.

Dünkü katliam sonrası ilk kez konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'la on yıllara dayanan bir ittifaka sahip olduklarını söyledi. Obama, ABD'nin Mısır güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddet olaylarını kınadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'la önümüzdeki ay yapmayı planladıkları askeri tatbikatı iptal ettiklerini açıkladı. ABD ve Mısır iki yılda bir ortak askeri tatbikat düzenliyordu.

'BARIŞÇIL GÖSTERİLERİ DESTEKLİYORUZ'

"ABD, Mısır geçici hükümeti ve güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddeti sert bir şekilde kınar" diyen Obama, "Sivillere uygulanan şiddetten derin üzüntü duyuyor ve barışçıl gösterileri destekliyoruz" dedi.

'HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN YANINDA DEĞİLİZ'

Ülkesinin Mısır'ın geleceğini belirleyemeyeceğini vurgulayan Obama, "Mısır'da hiçbir siyasi partinin yanında yer almıyoruz" açıklamasını da yaptı.

Mısırlı yetkililere, evrensel insan haklarına saygı göstermesi çağrısında bulunan ABD Başkanı Obama, ABD'nin gerekli adımları atmak için Mısır'la ilişkilerini yeniden gözden geçireceğini belirtti.

OBAMA 'DARBE' DEMEMİŞTİ

Mısır'da 3 Temmuz'da ordunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması sonrasında ABD'nin Mısır ordusuna yıllık yaptığı 1.5 milyar dolarlık yardım gündeme gelmişti.

ABD Başkanı Barack Obama, Mursi'nin devrilmesini darbe olarak nitelendirmemişti. Obama, Mısır ordusuna yapılan 1.5 milyar dolarlık yardımın kesilmemesi için bilinçli bir şekilde "darbe" sözcüğünü kullanmamıştı.

Mısır'da dün güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesi sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Mısır'da olağanüstü hal ilan edilmesine şiddetle karşıyız" denilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, tarafları şiddetten uzak durmaya çağırmış ve "Siyasi çözüm hala mümkün" demişti.

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
SONUNDA DÜNYA LİDERİ TAYYİP ERDOĞANIN..SÖZÜNE GELDİNİZ...
amerikanın sözüne hala inanan varmı acaba.
SİYASETTEN ANLAMAYAN BİZİM İNSANIMIZ NE OLDU OBAMA BUSHTAN İYİ DİYENLER NE OLDU HE.CEVAP VERSİN OBAMAYI KORUYAN HERKES.ADAM BUSHTAN BETER OLUCAK İZLEYİNDE GÖRÜN....SEYREDİN.ANLIYCAKSINIZ NE DEMEK İSTEDİĞİMİ..CAHİL CÜHELALAR BUSHTAN İYİMİŞ OBAMA.MYNETİDE HER SİYASETTEN ANLAMAYAN OKUYOR ANASINI SATAYIM.NEYİ BUSHTAN İYİ ALIN İŞTE.......
Her zaman söylerim.Amerikada olsa ülkeleri o ülkelerin liderleri yönetmez.Ülkeleri yöneten Dünya genelindeki insan sayısı 20 yi geçmez.Bu gizli yöneticilerin görevi seçmiş ve seçtirmiş oldukları kuklaların iplerini ellerinde tutmak ve gerektiğinde kendi menfaatlerine göre oynatmaktır.Sıradan vatandaşlarda kendi ülke liderlerinin seçimle yok sandıkla göreve geldiğini zannederler.Böyle bir seçim sistemi Dünyada yok.Var gibi gösterilerek insanlar iki ayak üstünde uyutulmaktadır.Siz hiç Dünyada fakir olan lider gördünüz mü?Seçimle veya sandıkla seçim olsaydı fakirlerde lider olabilirdi.Ne mümkün?
ulan bu dünyanın pislikleri ihtilali destekleyen sizin gibi köksüz ülke değilmi,göstermelik tapbikatı ertelemişmiş gülerim sizin gibi kansızlara
SONUNDA DÜNYA LİDERİ TAYYİP ERDOĞANIN..SÖZÜNE GELDİNİZ...
Amerika yanlış yaptın ya bırak pis yobazlar temizlensin
yobaz senin sülalendir.
soysuz.... sensin yobaz
Senin gibi pisliklerin temizlenmesi elzem oldu.
vay ALLAH nasıl biliyosa öyle yapsın seni. yaşasın senin gibiler için cehennem.oraya girince bös bös böğüreceksiniz ama iş işten geçecek..
SEN KARIŞTIRDIN ZATEN
ya adam ulke sahibi obama mısır yonetimi diyenlere guluyorum.Turkiye dahil en az 30 ulke yonetiyor memur obama
Tatbikatmış , hiç bir siyasi partinin yanında değilmiş. sen onu külahıma anlat. Gel Bizim başbakandan biraz hakkın yanında olma dersi al.
e adam kendimi kınıyorum dermi komiksiniz.
Sende iki yüzlüsün.
Eee,yolunsonu göründü;Sisi kurşuna dizilecek (diğerleriyle beraber).Çok yakın zamanda Ordu karşı darbe yapacak(ABD onuda hazırlamış).Yeni sayfa açılacak ve geçiş yapılacak,Mursi serbest kalacak ve seçim yapılacak.Bu kadar bilgi yeter sanırım.ABD yelkeni tersine çevirdi.
Mısırla tatbikat yapsan nolur..yapmasan nolur..Çok da umurundaydı Mısır'ın..Adam canlı canlı zaten tatbikatını yapıyor..siz de seyrediyorsunuz..Bay Obama kendini kandırır ama bu Milleti asla kandıramaz.çift maymunu oynamaktan başka hiç bir şey değil yaptıkları.yazıklar olsun.Katliam diyemeyuen, bunca insanın ölümüne ses çıkarmayanlara lanet olsun!
Diğer Haberler