HABER

Obama'dan Libya'ya 'eş güdümlü yanıt' arayışı

ABD Başkanı, Fransa, İngiltere ve İtalya liderlerini telefonla arayarak Libya'daki kriz karşısında eş güdüm içinde neler yapılabileceğini tartıştı. Beyaz Saray, 'ABD ve Avrupa'nın Libya lideri Muammer Kaddafi'den hesap sormaya hazırlandığını' açıklad

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama; Fransa, İngiltere ve İtalya liderlerini telefonla arayarak Libya'daki kriz karşısında neler yapılabileceğini tartıştı.

Obama daha önceki konuşmasında Libya lideri Muammer Kaddafi'yi doğrudan eleştirmemişti

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada; Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yle yapılan görüşmelerde "bir dizi seçeneğin" değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin, Libya hükümetinden eylemleri nedeniyle hesap sormaya hazırlandığı ve insani yardım faaliyetlerini planladığı" vurgulandı.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Libya'ya karşı yaptırımlar dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

Sözcü Jay Carney, Amerikan ordusunun da önerilerini Başkan Barack Obama'ya sunacağını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkelerinin, Libya'nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nden ihraç edilmesine yönelik önerisini destekliyor.

İsviçre hükümeti de Libya lideri Albay Muammer Kaddafi ve yakınlarının mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

Kaddafi: Halkı El Kaide kışkırttı Libya lideri Muammer Kaddafi dün ülkesindeki ayaklanmadan ve şiddet olaylarından El Kaide lideri Usame bin Ladin'i sorumlu tutmuştu.

Kaddafi'nin konuşmasında sık sık atıfta bulunduğu, başkent Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentinde şiddetli çatışmalar çıktığı bildiriliyor.

Bir görgü tanığı, ordunun Zaviye'de bir camideki göstericilere makinalı tüfekler ve havan toplarıyla saldırdığını söyledi.

Yine Zaviye'de bulunan bir doktor da, çatışmalarda en az 10 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını gördüğünü belirtti.

Ancak BBC henüz bu iddiaları bağımsız kaynaklardan doğrulayabilmiş değil.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön