Obama’dan şeffaflık sözü

ABD Başkanı Obama, internet izleme programına yönelik tepkilere yanıt verdi.

Obama’dan şeffaflık sözü

Obama daha fazla şeffaflık taahhüdünde bulundu.ABD Başkanı Barack Obama, daha fazla şeffaflık sözüyle ABD gizli servislerinin çalışmalarına yönelik güven sağlamaya çalıştı. ABD'nin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkede internet ve telefon görüşmelerinin dinlediğinin ortaya çıkması dünya genelinde büyük tartışmalara yol açmıştı.

Kongre‘de yasa değişikliği arayışına gireceğini belirten Obama, "Şeffaf olabiliriz ve olmalıyız da. Mümkün olduğu kadar çok sayıda bilginin kamuoyuna açıklanmasını istiyorum. Başkan olarak benim bu programa güvenmem yetmez. ABD halkı da onlara güvenmelidir" dedi. ABD Başkanı, güvenlik ve özel alanın korunması arasındaki dengenin gerekliliğine dikkat çekti.

Telefon verilerinin toplanmasına ilişkin düzenleme de dâhil pek çok alanda reform yapılması gerektiğini kaydeden Obama, gözetlemeye izin veren gizli mahkeme sürecinin işleyişinde de değişiklik olması gerektiğini ifade etti.

Şu ana dek vatandaşların güvenliğinin haklarından daha üstün tutulduğu yönünde bir izlenim bulunduğunu söyleyen ABD Başkanı, bütün şimşekleri üzerine çeken ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın vatandaşlık hakları ve veri korumayla ilgilenen bir birim kurmasını talep etti.

Barack Obama'ya göre, izleme programı hükümetten bağımsız uzmanlar tarafından değerlendirilmeli ve 60 gün içinde tavsiyelerin de yer aldığı bir ara rapor hazırlanmalı.

‘Snowden vatansever değil'

ABD'nin tartışmalı izleme programı Prizma'yı şu anda Rusya'da iltica hakkını kullanan eski gizli servis ajanı Edward Snowden ortaya çıkarmıştı.

Snowden'ın bir vatansever olmadığını söyleyen Obama, "Ancak ifşa etmesinden sonra siyaset, izleme programına yönelik eleştirilerle meşgul olmak zorunda. İnsanların bu programa ilişkin soruları var. Snowden bu tartışmayı hızlandırdı ancak ABD güvenliğini de tehlikeye attı” şeklinde konuştu.

Rusya ile ilişkiler

Öte yandan, Rusya'nın Edward Snowden'ı iade etmeyi kabul etmemesi nedeniyle Rusya-ABD ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Obama, "Rusya ile ilişkilerimizde Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana her zaman biraz tansiyon vardı. İlişkilerde işbirliğinin yanı sıra yarışma da vardı. Son olay, Suriye ve insan hakları konularının da içinde olduğu bir dizi anlaşmazlıklarımızdan birisi. Bizim için durup Rusya ile ilişkilerimizin yönünü tekrar değerlendirmemizin uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/rtr/AFP/AA, BS/BG

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler