HABER

Obama'nın yemin törenine Türk büyükelçisi katılacak

ANKARA(ANKA) - Barack Obama'nın 20 Ocak'ta Washington'da düzenlenecek yemin töreninde Türkiye'den üst düzey bir katılım olması beklenmediği, törende Türkiye'de Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un temsil edeceği öğrenildi.

Kasım ayında ABD'de yapılan "kritik" başkanlık seçimlerindeki galibiyeti ile tüm dünyada büyük bir yankı uyardıran, "ABD'nin ilk siyah başkanı" Barack Obama'nın resmen görevine başlaması dolayısıyla 20 Ocak'ta Washington'da düzenlenecek yemin törenine Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un katılacağı belirtildi.
Türk kaynakları, ABD başkanlarının yemin törenlerinde yabancı devlet adamlarının davet edilmesinin usulen olmadığına dikkat çekerek törende Washington Büyükelçisinin bulunacağını söylediler.

Yabancı diplomatik kaynakları da, "Bu, daha çok bir Amerikan töreni. Yeni bir devlet başkanının göreve başlamasını kutlamaya yönelik bir tören. Orada Nicolas Sarkozy veya Angela Merkel olmayacak. Esasen Büyükelçilerin bulunması daha uygun çünkü bir büyükelçi görev yaptığı başkentte ülkesinin devlet başkanınını temsil ediyor. Türk Büyükelçisi bir törene davet edildiğinde orada Türk Cumhurbaşkanını temsil ediyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön