HABER

Obama'ya halk desteği düşüyor

Amerikalıların 3'te 1'inden fazlası, 20 Ocak 2009'da göreve gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın beklentilerinin altında performans gösterdiğini düşünüyor.

WASHINGTON (A.A) - Washington Post ve ABC News'in 1083 yetişkinle telefon görüşmelerine dayanan ortak anketinde, bir yılını dolduran Obama'ya halkın bakışı değerlendirildi.

Yeni anket, Obama'nın göreve geldiğinin 100. gününde yapılan kamuoyu yoklamasıyla karşılaştırıldığında, ABD Başkanının performansını onaylayan Amerikalıların oranında düşüş olduğunu gösterdi.

Buna göre, önceki ankette yüzde 63'lük kesim Obama'nın "iyi iş çıkardığını" düşünürken, bu oran şimdilerde yüzde 47'ye gerilemiş durumda. Obama'nın genel performansında ise yüzde 53'lük kesim onu destekliyor. Bu oran göreve ilk geldiğinde yüzde 68 idi.

Ayrıntılara bakıldığında da Obama'nın icraatlarını geçen yıl yüzde 93 oranında onaylayan Demokratların bu olumlu bakışının yüzde 87'ye düştüğü görülüyor. Obama'nın çabalarını onaylayan Cumhuriyetçiler ise yüzde 20 oranında kalıyor.

Ankete göre, iki taraf arasındaki bu bakış farkı, Bill Clinton, George H. W. Bush, Ronald Reagan gibi önceki başkanlardakinden daha büyük, ancak George W. Bush'un ikinci dönemine göre neredeyse eşit.

-IRKSAL BAKIŞLAR FARKLI-

Bunun yanı sıra Obama'nın göreve geldiğinin 100. gününde yapılan ankette 18-29 yaş arası gençlerin yüzde 76'sının Obama'yı onayladığı görülüyordu. Ancak bu oranın yeni ankette yüzde 62'ye düştüğü görüldü.

Anket, Obama'yı değerlendirmede ırksal bölünmelerin de olduğunu gösteriyor. Afrikalı Amerikalılar, Obama'nın icraatlarını kararlılıkla desteklerken, bu oranın beyazlarda, geçen yıla göre yaklaşık 20 puan düştüğü görülüyor.

-DEĞİŞİMİ BAŞARDI MI-

Amerikalılar, Obama'nın seçim kampanyasındaki önemli taahhütlerini yerine getirip getirmediği konusunda da ikiye ayrılmış durumda. Ankete katılanların yarısı, Obama'nın adaylık sürecinin ana teması olan değişimi getirdiğini söylüyor. Buna katılmayanlar ise yüzde 49. Geçen yılın Nisan ayında Obama'nın değişimi sağladığını söyleyenler üçte iki çoğunluktaydı.

-OBAMA HALA "GÜÇLÜ LİDER"-

Ankete katılanların yüzde 53'ü Obama'ya, ülkenin geleceğine yönelik konularda doğru karar alabileceği konusunda az güven duyuyor. Yine de kongredeki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle karşılaştırıldığında Obama'ya bu konuda daha çok güvenildiği ortaya çıkıyor.

Öte yandan, halkın yüzde 63'ü Obama'nın "güçlü lider" olduğunu düşünüyor. Bu oran geçen yılın Nisan ayında yüzde 77 idi.

-OBAMA 91 SÖZÜNÜ YERİNE GETİRDİ-

Bu arada 2009 yılı Pulitzer ödüllü internet sitesi Politifact, Obama'nın seçim kampanyası metinleri ve konuşmalarından yola çıkarak, verdiği sözleri ve bu taahhütlerin son durumunu inceledi.

Buna göre, kampanya süresince 500'ün üzerinde söz veren Obama, bunlardan 91'ini "kesinlikle" tuttu. Obama'nın iç politikaya yönelik yerine getirdiği taahhütler arasında gelişmiş üretim fonu oluşturulması, kredi kartlarıyla ilgili yasa çıkarılması, küçük işletmeler için kredi programlarının genişletilmesi ve sağlık reformuna dair bazı unsurlar gibi ekonomi başta olmak üzere birçok konu yer alıyor.

Siteye göre Obama, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi, Irak'taki savaşın bitirilmesi talimatını vermesi, Irak'ta ABD askerinin kalıcı olmayacağını açıklaması, Afganistan'a ek birlikler göndermesi ve görevinin ilk 100 gününde İslam dünyasına hitap etmesi gibi icraatlarıyla da bu konulara yönelik seçim döneminde verdiği sözlerini yerine getirdi.

-87 TAAHHÜTTE HIZ KESTİ-

20 Ocak 2009'da göreve gelen Obama, başkanlığının ilk yılını yarın tamamlarken küçük işletmeler için sermaye kazancı vergisini kaldırma, hak edilmiş gelir vergisi muafiyetini genişletme gibi ekonomiye dair konular, sağlık ve ordu gibi iç politikaya dair düzenlemeler ile nükleer terörizmin önlenmesi konusunda zirve düzenlenmesi gibi bazı dış politika konularında 33 taahhüt üzerinde "kısmi başarı" sağladı.

Siteye göre, ABD Başkanı, 87 taahhüdünü gerçekleştirmede ise hız kesti. İç politikada eşcinsellere yönelik sözlerini yerine getirmeyi yavaşlatan Obama, dış politikada da Iraklı mültecilere yardım etmek için uluslararası grup oluşturma ve bu mültecilere en az 2 milyar dolar yardım sağlama ile "İslam kentlerinde 'Amerika Evleri' açmak" gibi konuları ağırdan alıyor.

-275 SÖZÜ İÇİN HALA UĞRAŞIYOR-

Aralarında Guantanamo üssünün kapatılması süreci, petrol ve gaz vergilerine dair yasal boşluğu giderme, sağlık reformu gibi bazı düzenlemeler ile ekonomiyi canlandırmaya dair adımlara ilişkin 275 sözünü yerine getirmek için "hala uğraşan" Obama, Kıbrıs'ta siyasi çözüm için uğraş verme, Irak'taki askerlerini geri çekmeye başlama, Irak ve komşuları ile güçlü diplomatik çabalar başlatma, İsrail'e önümüzdeki 10 yılda 30 milyar dolar destek sağlama, Afgan askerlerini yetiştirme ve ekipman sağlama gibi konularda da verdiği sözleri yerine getirmek için "hala çaba harcıyor".

-14 SÖZÜNÜ TUTMADI-

Obama, başkanlık döneminin ilk yılında seçimler boyunca verdiği 14 sözünü de tutmadı. Bunlar arasında, kongredeki sağlık reformu görüşmelerinin televizyonlardan yayımlanması, lobicilere yönelik daha sıkı kurallar getirme, eyaletlerin eşcinsellere eşit haklar tanımasını sağlama, yıllık geliri 50 bin dolardan az olan yaşlılardan gelir vergisi almayı sonlandırma gibi konular var.

Site, Obama'nın 1915 yılı olaylarına dair "soykırım" sözünü kullanmamasını da "tutmadığı sözler" arasında gösterdi.

Siteye göre, Obama'nın dünyayı saran ekonomik krize rağmen seçim programındaki sözlerini yerine getirmede başarı sağladığı belirtiliyor.

-İLK "BİRLİĞİN DURUMU" KONUŞMASI-

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, her yıl Amerikan başkanlarının Kongre'nin her iki kanadına hitaben yaptığı konuşmayı, ABD Başkanı Obama'nın ilk kez, 27 Ocakta yerel saatle 21.00'den itibaren yapacağı bildirildi.

20 Ocak 2009'da göreve gelen Obama, her ne kadar geleneksel "Birliğin Durumu" konuşmasını yapmamış olsa da, Kongre'nin iki kanadına seslenmiş ve sağlık reformunu duyurmuştu.

Geri Dön