HABER

Obama'yı zora sokan orta sayfa güzeli

ABD'de geçen yıl hayatını kaybeden Senatör Edward Kennedy'nin Senato'daki boşalan sandalyesi için Massachusetts eyaletinde yapılan seçimi Cumhuriyetçi aday Scott Brown kazandı.

Obama'yı zora sokan orta sayfa güzeli

Oyların tamamına yakınının sayıldığı eyalette Brown, eyaletin Adalet Bakanı Demokrat Partili rakibi Martha Coakley'ye karşı yüzde 47'ye karşı yüzde 52'lik üstünlük elde etti.

Demokratların Massachusetts'teki seçimi kaybetmesi, 100 üyeli Senatoda Beyaz Saray'ın geçirmek istediği yasaların muhalefetteki Cumhuriyetçiler tarafından engellenmesini önleyecek 60 sandalyelik üstünlüğü kaybetmeleri anlamına geliyor. Seçim sonucunun ardından, Cumhuriyetçilerin Senatodaki sandalye sayısı 41'e yükselmiş oldu.

Bu sonucun, ABD Başkanı Barack Obama'nın iç politikadaki en önemli önceliklerinden sağlık reformu planının onaylanmasını tehlikeye attığı ve kasım ayındaki Kongre seçimleri öncesinde Demokratlar arasında tedirginliğe yol açtığı yorumları yapılıyor.

ABD'nin Demokrat eğilimli eyaletlerinden biri olan Massachusetts'te en son 1972 yılında Senatoya bir Cumhuriyetçi seçilmişti. O yıldan bu yana Demokratlar, eyaletin Senatodaki iki sandalyesini de elinde bulunduruyordu. Edward Kennedy, ölümünden önce yarım yüzyıla yakın bir süredir Massachusetts senatörlüğü yapıyordu.

Sonuçların belli olmasının ardından bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Başkan Obama'nın seçimi kazanan Brown'ı arayarak, Massachusetts'teki ve ülkedeki ailelerin karşı karşıya olduğu "aciliyet taşıyan ekonomik zorluklarda" onunla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini söylediğini bildirdi.

Scott Brown da seçimin ardından yaptığı konuşmada, Obama'nın sağlık reformuna muhalefetini dile getirdi. İnsanların trilyon dolarlık sağlık reformunu istemediğini savunan Brown, bunun vergileri artıracağı, sağlık sigortası sistemi Medicare'e zarar vereceği, iş yerlerini yok edeceği ve ülkeyi daha fazla borca sokacağı görüşünü bildirdi.

Scott Brown'ın 1982'de hukuk okurken, Cosmopolitan dergisinin orta sayfa erkek güzeli yarışması için verdiği çıplak poz ortaya çıktı.

Fotoğrafın, seçimde Brown'ın işini zorlaştıracağı düşünülmüştü, ama beklenen olmadı.

Haziran 1982 sayısında Cosmo'nun 'Amerika'nın En Seksi Erkeği' diye nitelediği Brown'ın Amerika'nın ilk siyah başkanının sağlık reformununun raydan çıkmasına yol açabileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön