HABER

Obezite merkezinde kilolarından kurtuluyorlar

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık bir yıldır hizmet veren Obezite Merkezinden yararlanan hastaların birçoğu fazla kilolarından kurtuluyor - Diyetisyen, dahiliye uzmanı, psikolog, fizyoterapist ve yaşam koçu öncülüğünde yaşam tarzlarını değiştirerek zayıflayan hastalar, sağlıklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor - Merkez sayesinde kilo veren İlhan Özateş: - "Yerdeki herhangi bir şeyi almak istediğim zaman zorlanıyordum. Bir çorap giyerken bile çok zorlandığım oluyordu. Şu an bunların hepsinden kurtulmuş durumdayım"

İSMİHAN ÖZGÜVEN - Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, geçen yıl haziran ayında hasta kabulüne başlanan Obezite Merkezinden yararlanan hastaların birçoğu, istedikleri şekilde kilo vermeye başladı.

Türkiye'de açılan 5 pilot merkezden biri olan Obezite Merkezi'nde diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, dahiliye uzmanı, yaşam koçu öncülüğünde altı aşamalık tedavi sürecine katılan hastalar, kilolarından kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Merkeze Adana'nın yanı sıra Hatay, Mersin, Osmaniye gibi çevre illerden de kilo vermek isteyenler yoğun şekilde başvuruyor. Aşırı kiloları nedeniyle yürümekte zorlanan 62 yaşındaki Ali Tahlioğulları da merkez sayesinde sağlığına kavuştu.

Hatay'ın Samandağ ilçesinden her hafta merkeze gelen Tahlioğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilo sorunu nedeniyle 203 kiloya kadar çıktığını ve tekerlekli sandalyeyle hareket edebildiğini söyledi.

Yaşamını alt üst eden kilolarından kurtulabilmek için her hafta geliş gidiş yaklaşık 430 kilometre yol yaptığını dile getiren Tahlioğulları, "Üç aylık sürede 26 kilo verdim. Nefes darlığı vardı, yürüyemiyordum, tekerlekli sandalyeyle geliyordum. Şimdi düzeldim çok şükür yürüyorum." diye konuştu.

Tahlioğulları, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, dahiliye uzmanı ve yaşam koçu öncülüğünde kilo vermeyi sürdüreceğini kaydetti.

Memur olarak görev yapan İlhan Özateş de merkeze ekim ayında 103 kilogramla başvurduğunu belirtti.

Kiloları nedeniyle hareket etmekte zorlandığını aktaran Özateş, gördüğü tedavi sayesinde 75 kiloya düştüğünü söyledi.

Şu an dilediği kıyafeti giyebildiğini ve hareket kısıtlılığının bulunmadığını ifade eden Özateş, "En büyük sıkıntım, hareket zorluğum vardı. Yürümekte zorlanıyordum, nefes nefese kalıyordum. Yerdeki herhangi bir şeyi almak istediğim zaman zorlanıyordum. Bir çorap giyerken bile çok zorlandığım oluyordu. Şu an bunların hepsinden kurtulmuş durumdayım. İstediğim gibi kıyafet bulamıyordum, şimdi istediğim gibi giyinebiliyorum. Bundan da çok memnunum, mutluyum." dedi.

Merkezden yararlanan 60 yaşındaki Emine Kılıç ise iki ay önce 107 kilo 400 gramla başladığı tedavisinde kısa süre olmasına rağmen 95 kilo 500 grama düştüğünü aktardı.

Hedefinin 75 kilograma kadar düşmek olduğunu vurgulayan Kılıç, kilosu nedeniyle yapamadığı birçok hayalini gerçekleştirmek için sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi.

- "Bir yılda toplam bir ton kilo kaybına ulaşacağız"

Obezite Merkezi Sorumlusu Dr. Cenk Belibağlı da geçen yıl haziran ayında hasta kabulüne başladıkları merkezden şu an 164 kişinin yararlandığını söyledi.

Merkezde altı aşamada kilo verme programının uygulandığını dile getiren Belibağlı, birinci kısımda vücut kitle endeksi 30 ve üzerindeki hastalara merkezle ilgili bilgiler aktardıklarını, işleyişi anlattıklarını, kabul edenlerin ikinci aşama olan sağlık taramasına yönlendirildiğini kaydetti.

Belibağlı, hastaların genel cerrahi, dahiliye, pskiyatri, kardiyoloji, fizik tedavi uzmanlarının sağlık taraması yaparak onay vermesinin ardından üçüncü aşama olan eğitim programına alındığını belirtti.

Bu aşamada beslenmede yapılan yanlışlarla ilgili bilgiler aktarıldığını vurgulayan Belibağlı, daha sonra "Haydi bakalım kilo vermeye başlıyoruz" sloganıyla dördüncü aşamaya geçtiklerini ifade etti.

Dördüncü aşamada da farkındalıkları artırıp eğitimdeki bilgilerin davranışa dönüştüğü beşinci bölüme geçildiğini dile getiren Belibağlı, şöyle devam etti:

"Bu aşamada hastaların davranışlarını irdelediğimiz 'Ne kadar ne yiyorsunuz' dediğimiz ve iki haftada bir görüştüğümüz seanslarımız oluyor. En son aşamamız ise artık kalıcılık, koçluk aşaması. Şu ana kadar toplam 164 hastamız oldu, bunların 117'si kilo kaybı aşamalarında. Bugüne kadar da toplam 750 kilogram verdirmeyi başardık. Bizim hedefimiz bir yılda bir tondu. Şu an çok yakınız, bir yılda bir tona ulaşacağız. Biz açılırken birinci yılda bir ton hedefledik şu an çok yakınız ve üstüne koyarak gideceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön