HABER

Öcalan burada kalıyor

Adalet Bakanlığından alınan bilgiye göre, İmralı'da geçen ay inşaatı tamamlanarak kullanıma alınan cezaevi binasının, F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu statüsünde olduğu bildirildi.

Öcalan burada kalıyor

Terör örgütü elebaşı hükümlü Abdullah Öcalan'ın tutuklu bulunduğu İmralı Adası'ndaki F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun, Birleşmiş Milletler (BM) Minimum Cezaevi Standart Kuralları ile Avrupa Konseyi Cezaevi Kuralları'nın üzerinde olduğu belirtildi.

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/ocalan-in-imrali-daki-yeni-yeri-iste-ocalan-in-imrali-daki-yeni-yeri/4813/118132/)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/politika/dtpli-98-belediye-baskanindan-sok-teklif/483207)

Terör örgütü elebaşı Öcalan'nın kaldığı eski odanın 11.98 metrekare, nakledildiği yeni cezaevindeki odasının ise 11.81 metrekare olduğu kaydedildi.

''Hükümlünün, 6-7 metrekarelik bir odada tutulduğu, havalandırma penceresinin yetersiz olduğu'' iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek, Öcalan'ın tutulduğu odanın penceresinin yerden yaklaşık 1 metre yükseklikte ve standart bir pencere olduğunu vurgulandı.

İmralı Adası'ndaki cezaevinde hükümlülerin, ayrı bir bölümde bulunan avukat görüş odasında avukatlarıyla açık görüş yaptığı belirtilerek, hükümlülerin diğer F Tipi cezaevlerinde olduğu gibi 32 metrekarelik spor odası, 20 metrekarelik hobi odası ve aynı büyüklükteki derslikten yararlandıkları kaydedildi.

Tüm cezaevlerinde olduğu gibi İmralı Cezaevi'ndeki hükümlülerin de spor odası, hobi odası ve dersliklerden, ''disiplin cezası almamaları, iyi halli statüsünde bulunmaları'' halinde yararlandırıldıklarına işaret edildi.

İmralı Cezaevi'nde 24 metrekare büyüklüğünde ayrı havalandırma alanlarına sahip 6 tek kişilik oda ile ortak havalandırma alanına açılan yine tek kişilik 3 oda bulunduğu kaydedilerek, söz konusu cezaevindeki tüm odaların aynı büyüklükte ve toplam 4 bin 284 hükümlü ve tutuklunun kaldığı diğer 13 F tipi yüksek güvenlikli cezaeviyle aynı standartlarda olduğuna dikkat çekildi.

AA

Geri Dön