HABER

Öcalan resimleri kaldırıldı

ZÜRİH (İHA) - Geçmişte sözde Ermeni soykırımı tasarısına sahip çıkan ve Türk tarihçiler hakkında suç duyurusunda bulunan İsviçre'de bir tren garında bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın 5 gün boyunca yayınlanan resimleri kaldırıldı.

İsviçre'de bulunan bir Kürt derneği tarafından 5 gün için kiralanan bilboarddaki bebek katili Abdullah Öcalan'ın reklamı kaldırıldı. Türkiye'nin İsviçre Büyükelçisi Alev Kılıç, İHA'ya konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Resimlerin yer aldığı panoların İsviçre Demir Yolları'na ait olduğunu, ancak devlet demir yolu tarafından yıllık ihale ile özel şirketlere kiralandığını belirten Büyükelçisi Kılıç, "Bu panolardan sadece Zürih'te değil Bern, Cenevre, Basel ve diğer bölgelerde de bulunduğu bilgisi bize geldi" dedi. Kılıç, "İlanın yayınlandığını öğrendiğimiz andan itibaren, hemen resmi makamlar ile irtibat kurarak ilanlara son verilmesini sağladık" ifadelerini kullandı. Vatandaşların bu durumdan duyduğu tedirginliğe de değinen Kılıç, İsviçre'de 100 bin civarında Türk yaşadığını belirterek, "Vatandaşlarımız müsterih olsun, Türk milleti ve devleti sonuna kadar her konuda arkalarındadır" mesajını verdi.

Konuya ilişkin İsviçre Hükümeti'nden bir açıklama gelmezken, gurbetçiler ise olaya tepkili. Konu hakkında İHA'ya konuşan Türkler, olayın son derece üzüntü verici olduğunun altını çizerlerken, bir grup gurbetçi vatandaş ise hadiseye Türkler'in yeterince tepki göstermemesini üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Zürih Tren İstasyonu'ndaki elektronik reklam tabelasında bebek katili Öcalan'ın resminin yanı sıra "Kürdistan'a özgürlük" ve "Öcalan'a hürriyet" gibi sloganlar bulunuyordu. Zürih'in en işlek yerlerinden birine terör örgütü PKK'nın elebaşısının resminin asılmasına müsaade edilmesi, "İsviçre ne yapmak istiyor?" sorusunu akıllara getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler