Öcalan'dan 'süreç tek taraflı yürümez' mesajı

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan İmralı’da yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Öcalan'dan 'süreç tek taraflı yürümez' mesajı

İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyiyle görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti. Mehmet Öcalan, her ayın ikinci pazartesi günü yapılan açık görüşten yararlanmak için dün sabah İmralı’ya gitmek üzere Gemlik Jandarma Komutanlığı’na geldi. Yanında, Abdullah Öcalan’ın cezaevi arkadaşı olan PKK’lı Cumali Karasu’nun kardeşi Hanefi Karasu ile saat 08.30’da Gemlik’e gelen Mehmet Öcalan, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

‘Hukuk devletinde olmaz’
Söylenecek çok şey olduğunu fakat insani anlamda bir kaç konuya değinmek istediğini belirten Mehmet Öcalan şunları söyledi:
“Ağabeyim Abdullah Öcalan veya Apo, ne isim koyarsan koyabilirsin, iki senedir avukatlarıyla görüşme yapılmıyor. Geçen hafta dördüncü pakette müebbet hapis yatanlarla ilgili bir madde varmış. Avukatlar daha mahkemeye başvurmadan önce o karar alınıyor, daha sonra da ‘Apo’ya o yasadan faydalanma hakkı yoktur’ deniyor. Hukuk devletinde böyle şeyler olmamalı. Her şey eşit olmalıdır. Daha mahkemeye gitmeyen bir madde, yetkili kişiler ‘Abdullah Öcalan bu yasadan asla yararlanmayacak’ diyor. Bu yapılan hukuk devletine uygun düşüyor mu?”

‘Süreç tek taraflı’
Çözüm sürecine de değinen Mehmet Öcalan, sürecin sağlıklı yürümesi için ellerinden gelen tüm katkıyı sunduklarını kaydederek şöyle devam etti:
“Bölgedeki tüm insanlar da katkı sunuyor. Bu süreç demokratik şekilde çözülecekse, bunu iki tarafı olmalıdır. Eğer gerçekten çözüme gidilecekse. Türk basınında Abdullah Öcalan için villa yapıldığı yazılıyor. Onu diyenler bir ay oraya gidip yatsınlar. 12 metrekarelik o çukurun içerisinde yatsınlar. Şu an bu sürece en büyük katkıyı Abdullah Öcalan sunuyor. Onun şartlarının değiştirilmesi gerekir. Yani bu şartlarda katkı belli bir yere kadar yapılır. Bu katkıyı yapacak imkanı yoktur. Ben orayı 14 seneden bu yana biliyorum. Bunu söyleyen dışarıdaki siyasi belli şahsiyetler bir ay, iki ay eğer orada yaşayabilecek durumdalarsa o villalar onların olsun.”

‘Avukatları hemen gitsin’
“Biz şu an aile ve bayram ziyareti için buradayız. Bu bizim yasal hakkımızdır. Abdullah Öcalan davası ne kadar siyasi olsa da bunun bir tarafı da hukukidir. Hukuki gereklerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Bir an önce avukatların gitmesini istiyoruz. Avukatların ziyareti fayda getirecektir. İki senedir beş altı tane tutuklu oradadır. Avukatlarıyla görüşmemişler. Bu demokratik bir ülkede olacak şey midir? Bir an önce avukatların gitmesini bekliyor ve istiyoruz.”
Abdullah Öcalan en son Ramazan bayramından önce kardeşi Fatma Öcalan ve dayısı Süleyman Arslan ile görüşmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
Türkiyenin Mursisi yolcu edildikten sonra görecen sen süreci allahın kro ayısı
AYNEN KATILIYORUM. KAHROLSUN TÜRKİYENİN MURSİSİ.
30.000 kişinin katili imralı canisinin,açıklamaları bitti.şimdide kardeşinin açıklamalarını ve talimatlarını alıyor.hükümetimiz.hayaldi gerçek oldu.durmak yok,yalana devam......
İnanılır gibi değil, gerçek terörist istediği gibi demeç veriyor. Bizim Başbuğ Paşa , terör örgütü kurmak gibi yersiz bir iddiayla müebbet aldı. Ne Adalet ve Kalkınma Partisiymiş...Peh...
konuşana değil, konuşturana bakacaksın
YORUM YAPARAK AĞZIMI BOZMAK İSTEMİYORUM. AMA DURAMIYORUM. EL VER KOL İSTER, O DA YETMEZ ......İSTER. ONUN SUÇU YOK oNU KONUŞTURANDA SUÇ.
akp liler okudunuzmu bu haberi... vicdanınız varsa eğer binlerce şehidimizin kemiklerini dahada sızlatmayın..
Sürecinizi de, Sizi bu kadar meşrulaştıran konuşturan hükümeti de, Hala Bu hükümeti destekleyen tüm mahlukların da...
seni de , senden ne kadar varsa onları da......
BEŞİKTEKİ BEBEĞİ ÖLDÜRÜYORLAR SURİYEDEKİ YAPILANI KINIYORLAR BUNLAR KAFAYI YEMİŞ YADA KİLİSEDE GÜNAH ÇIKARTIP TEMİZLENDİKLERİNİ SANIYORLAR
el kaide ve el nusraya yaptıgınız silah yardımları egitimler bebekleri katlettirmiyor yani muafmı oluyor onalr ordan ? ... çok biliyorsan soyle alim desinler bilmiyorsan sus adamd esinler ...
mekkeyi tavaf edip öylemi temizlenesinler.
EL KAİDENİN KATLİAMINDAN BAHSEDEN KİŞİYE BAKIN YA .40.000 MASUM İNSANIN KATİLİ DEĞİLMİŞ GİBİ KONUŞUYOR.
evet doğru tavizi hep devlet verecek değil ya vere vere kalmadı zaten
Kato dağındaki gösteriniz hangi süreçten bahsediyorsunuz diye sorası geliyor
Vay be elkaidenin yaptığı İNSANLIĞA SIĞMAYACAK KATİLİAM dır demiş Terörist başının kardeşi.Kendilerinin yaptığı çok masumane bir katliammıydıki aceba! aşşalıklar.Utanmadan bunları söyleyebilkiyorlar.
ADAMA BAK YA BAŞBAKAN YARDIMCISI GİBİ DEMEÇ VERİYOR.MAHKUMLUK BUYSA BİZDE SUÇ İŞLEYELİM.
he suç işlede kitlesin sana cezayı tayip baba:))
Bu kadar taviz verirsen olacağı budur. Helal olsun Apo'ya da .Bizim sallabaş hükümetin sonunu hazırlıyor. AKP'yi bitiren PKK olacak. Bekleyin ve görün..
bu kadar uyur gezer koyun sürüsü varken biraz zor.tayyip önlerine bir tutam ot atar oyları toplar gibime geliyor ne yazıkki..
deli bunlar!!!
yazıklar olsun binlerce şehit halen bu adamlar asılmadı süreç çok güzel işliyor akp ile
Utanç verici bir tablo.Adam nasıl da rahat ya. Olacak iş değil. Şehitlerin ruhları çarpacak bu malukatları!
dikkat et sana çarpmasınlar.
En azından , ortak bir paydada birleşiyoruz. APO'yu sevmiyoruz. Bu da iyi bir gelişmedir. Peki hükümetin bu politikasına neden destek veriyorsunuz yandaşlar?
ne sürecinden bahsediyor bu çakallar. süreci bu ülkenin başbakanı cumhurbaşkanı koyar bu ite de yalakdan su içmek düşer . hangi dağın köpeğidirki bu çakal demeç veriyor. EY basın sizde kabahat bu herifleri haber yapıyorsunuz
SEN BASINA KABAHAT BULANA KADAR BU ADAMI KONUŞTURSNLARA LAF SÖYLE AMA NERDEEEEE.GÖZ GÖRMEZ KULAK İŞİTMEZ OLMUŞ
Yorumların çoğu PKK ile barış sürecine tepkiler çoğunluklu ama beğenmeyenler de var. Soruyorum; 1-Kendi Gn.Kr.Bşk.nını YAHUDİ diye lanse edenler mi haklı? 2-Otuz-kırk yıldır bu ülkenin başına bela olmuş bir CANİ şimdi durup dururken, hiç bir taviz almadan BARIŞ-BARIŞ diyor, NORMAL mi? 3-Devletin bu cani ile görüşmesini ve çare gibi görüp onun istediklerini vermesi, adamların SİLAH ile yapamadığını gümüş tepside sunmak değil mi? 4-Akan kan dursun. Tamam dursun da bunun karşılığında pkk'ya TESLİM olmak, istediklerini vermek ÇARE mi? 5-Görüşmelerde hangi konularda mütabakat sağlanmıştır?
cevap verin akp ye oy verenler.. yada akp yi terk edin.. kime oy verirseniz verin.. vicdanınız rahat olsun...
sen ne dediğini anladın mı? bi oku bakayım. ne di,yorsun. altına bak. yapmışmısın?
Senide adam yerine koydularya hathayırlısı vatan hainleri nemutlu türkümdiyene
topunuzun
ASLANI ÇAKALA BOĞDURMAYA ÇALIŞIYORSUN SANA HELALA OLSUN BAŞBAKAN.BİR DAHA TÖVBE SANA OY VERİRSEM
Tarih asla affetmeyecek. Öbür tarafta da iki elimiz , yakalarında olacak , bu kadar tavizi veren siyasilerin.!
pkk ile işbirliği yapan ergenekoncuları savunmayın hepsi aynı amaca hizmet ediyor, başbuğun ağlama duvarında ne işi olduğunu neden sorgulamıyor.Gözünüzü açın bakın bütün müslüman ülkelerinde karşıt guruplar batı tarafından destekleniyor kiminde mezhep destekleniyor kiminde etnik unsurlar kiminde fikir akımları Bırakın bütün ayrımcılıkları!! BATININ TEK AMACI VARDIR O DA AYNI FİKİRDE OLMAMIZI ENGELLEMEK !! TÜRK İSLAM GÜNEŞİ ER GEÇ DOĞACAKTIR BUNA HİÇ BİR KUVVET ENGEL OLAMAYACAK.
bu durumda gözünü açması gereken kişi sensin suçladığın kişilere değilde benimsediğin kişilere bi bak bakalım.
ben Türk'üm mervecik, Sana öğretilen yalan tarih bilgileriyle çarpıtılmış tarihten öğrendiğin bilgiler ancak seni asimile olmaya iter.
ey makarnacılar .gözünüzü açın şu türkiyenin halini görün şu görmeyen gözlükleri çıkarın artık
HİÇ TEK TARAFLI OLMADIKİ SADECE ZAMAN ZAMAN İHANETİN VATANDAŞA SUNUMU FARKLI OLDU AYNEN ŞU ANKİ GİBİ,BOP EŞBAŞKANLARI GÖREVLERİNİ LAİKİYLE YAPABİLMESİ İÇİN OY ALMASI LAZIM OY İÇİNDE VATANDAŞIN UYUTULMASI LAZIM.BİRGÜN PKK İLE GÖRÜŞEN ŞEREFSİZDİR DER ,ORTAYA ÇIKINCADA DEVLET GÖRÜŞÜYOR DİYECEK KADAR MİLLETİ APTAL YERİNE KOYARLAR.KISACA BU SÜREÇ ZATEN YENİ DEYİLDİ,TARİKAT ŞEYHLERİNİN DİZİ DİBİNDE BEYNİ YIKANMIŞ BİR KİTLENİN DİN İMAN ALDATMASIYLA VERDİYİ DESTEKLE AYNEN IRAKTA OLDUĞU GİBİ İHANET SÜRECİ HIZLA DEVAM EDİYOR.ŞEHİT CENAZESİ GELMİYORMUŞ.NİYE GELSİNKİ PKK YA İSTEDİYİNDEN FAZLASI VERİLİYOR
Tayyip sayesinde adam oldular,
o süreç sizin ve bütün pkk lıların müsait bir yerinde patlar inşallah
Türkiye'nin her ilinde her ilçesinde her belde ve her köyünün mezarlıklarında başlarında Türk Bayrağı dalgalanan binlerce kabir görürsünüz. Bu gencecik Anadolu çocuklarının katilidir senin o itin eniği ağabeyin. O Türk Bayraklı kabirleri görüp dua için yönelik ellerinizi açtığınızda onların intikammmmmm diye bağıran seslerini duyar gibi olursunuz. Onların yattığı çukur 2 metrekare bile değil ey şerefsiz bunları beyan ederken yüzün kızarmıyor mu desemmmm zaten kansızın tekisin.
Ya sabır , ya sabır. Fena kaşınıyor bazıları. Ülke ne hale geldi. Yazıklar olsun. Hainlik normal oldu. Türkiye'yi ve Türkleri yok etmeye uğraş verenler değerli oldu.
basın hürdü sansür edilemezdi gerçekleri yazan yayın organı yok .bir iki tane kaldı oda yakında susar .ne bu nefret ne bu kin. komutanlar içerde . pkk dışarda. bana biri desinki .beni ikna etsin
Erdoğan terör örgütleriyle masayı oturmakta usta hamas,pkk,el kaide en büyük terörist amerikayla ortak bir projeleri var herhalde Generallerimiz pkk cı diye hapiste pkklılar özgürlük savaşcısı oldu süreç adamı oldular al qaeda,al nusrah yazın youtubeye aratın hpg yazın baskınları izleyin biz bu adamlarla barış yapıcağız bu adamlarla toprakalrımızı paylaşacağız
ÜLKENİN 10 YILDA GETİRİLDİYİ DURUMDAN,ÖZELLİKLE ARTIK HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE YÜRÜTÜLEN VE ŞEHİT CENAZESİ GELMİYOR ALDATMASIYLA DEVAM EDEN BU BÖLÜNME SÜRECİNDE PAYINIZ NE KADAR HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ,BAKIN ŞU OLANLARA RAĞMEN HALA DİN İMAN DİYEREK OLAYLARI HALA ERGENEKON MERGENEKON GİBİ AKIL ALMAZ OLAYLARA YAMAMAYA ÇALIŞAN ŞU ZAVALLILAR GİBİ SİZDE HER SIKIŞTIKLARINDA BAŞVURDUKLARI DİN İMAN ALDATMASINA KANMADINIZMI.BU İHANET SÜRECİNE ENGEL GÖRDÜKLERİ KİŞİ,KURUM VE BAŞTA CHP OLMAK ÜZERE PARTLERE KARŞI YÜRÜTÜLEN KAMPANYALARDA YER ALMADINIZMI,BU İNANÇ SİMSARLARI İSTEDİKLERİ ZAMAN SİZİ TUZAĞA DÜŞÜRÜRLER
Vatan haini katille yapılan pazarlıklar, hain katilin rahatlıkla verdiği demeçler ve onu adam yerine koyarak görüşen akp kanıma dokunuyor...
ONU 3-5 ŞEHİTLE MECLİS AÇILMAZ DİYENLERE SOR.
Tabi tek taraflı olmaz ama. Engeller var başbakan ne yapsın.. Size istediklerinizin hepsini verse oy alamayacak. Vermese BOP eşbaşkanlığı gidecek. Ayrıca terör başlayacak. 2 ucu da .ok.
süreç nedir biri açıklasa ?
ne iğrenç tipi var şerefsizin. allah nuru piri almış yüzünden. tayyıp ta bunlara benziyo git gide.
Bu günleri bize gösteren siyasilerin , Allah cezalarını verecek. Gelecek nesillere nasıl hesap verecekler? Bu mudur bırakılan miras? Rahmetli büyükdedem , boşuna şehit düşmüş ÇANAKKALE'de...Yazıklar olsun!
sizi iğrenç yüzünüzü görmekten bıktık artık.sağolsun iktidar sanki bunları dizi oyuncusu gibi halka lanse ettiler.
Diğer Haberler