Öcalan'ın avukat görüşmesinde bir görevli bulunuyor

ANKARA (ANKA) - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan'ın İmralı'da bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajların PKK'nın yayın organları ve internet sitelerinde çıkmasının avukatların ‘örgütsel amaçlı haberleşmelere aracılık ettiğini ortaya koymakta mıdır?" sorusuna önce "kitap olarak yayınlanması amacıyla kurum dışına herhangi bir not veya yazılı doküman gönderilmesine izin verilmediği"ni söyleyerek yanıt verdi.

Bakan Şahin, Çirkin'in soru önergesini tekrarlaması üzerine ise bu kez "halen İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda terör suçlarından hükümlü olarak bulunan kişi hakkında, 5275 sayılı kanunun 59. maddesinin dördüncü fıkrasında düzenlenen hüküm gereğince işlem yapıldığı ve avukatlarıyla yaptığı görüşmeler sırasında infaz hakiminin kararı doğrultusunda bir görevlinin hazır bulundurulduğu, bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden anlaşılmıştır" dedi. Şahin, Öcalan'ın kitapları ile ilgili olarak da İstanbul 11. Ağır Ceza, 14. Ağır Ceza ve 14. ağır ceza mahkemelerinde kamu davası açıldığını, davaların halen devam ettiğini bildirdi.

Adalet Bakanı Şahin, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in, "İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan, avukatları ile yaptığı görüşmelerde, yazılı belgeler, mektuplar, görüşme notları vermekte midir? Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajların PKK'nın yayın organları ve internet sitelerinde çıkması, Öcalan'ın avukatlarının ‘örgütsel amaçlı haberleşmelere aracılık ettiğini ortaya koymakta mıdır?" şeklindeki soru önergesine, "Terör örgütüne yönelik mesaj niteliğinde olabilecek her türlü telkinin kurum idaresince ve Cumhuriyet Başsavcılığınca titizlikle değerlendirildiği, gerektiğinde adli ve idari yönden yasal gereğine tevessül edildiği, hükümlü tarafından ceza infaz kurumunda bulunduğu süre içerisinde kitap olarak yayınlanması amacıyla kurum dışına herhangi bir not veya yazılı doküman gönderilmesine izin verilmediği bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden anlaşılmıştır" yanıtını verdi.

-GENEL KURUL'DA "2 KEZ TESPİT EDİLDİ" DEDİ-

Şahin, MHP'li Çirkin'in soru önergesine verdiği yanıtın ardından Meclis Genel Kurulu'nda Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri sırasında ise " ‘talimat veriyor dışarıya, onunla ilgili bir dava açıldı mı' diye bir soru var. Bununla ilgili de öyle bir davranış tespit edilmişse ki, yanlış hatırlamıyorsam 2 kez tespit edildi, yine ilgili yasalara göre bir ceza veriliyor. Geçtiğimiz yıl da böyle bir ceza uygulanmıştı. Mesela hücre cezası gibi diyebileceğimiz bir ceza veriliyor" dedi.

-MHP'Lİ ÇİRKİN YENİDEN SORDU-

Bakan Şahin'in bu sözleri üzerine soru önergesini yenileyen MHP'li Çirkin bu kez de Öcalan'ın kitaplarını Meclis gündemine taşıdı. Bakan Şahin ise verdiği yanıtta, Öcalan'ın avukatları ile yaptığı görüşmelerde bir görevlinin hazır bulunduğunu belirterek "halen İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda terör suçlarından hükümlü olarak bulunan kişi hakkında, 5275 sayılı Kanunun 59. maddesinin dördüncü fıkrasında düzenlenen hüküm gereğince işlem yapıldığı ve avukatlarıyla yaptığı görüşmeler sırasında infaz hakiminin kararı doğrultusunda bir görevlinin hazır bulundurulduğu, bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden anlaşılmıştır" dedi.

-ÖCALAN'IN KİTAPLARI MAHKEMELİK-

Bakan Şahin, Öcalan'ın kitapları hakkında yapılan işlemler konusunda da bilgi verdi. Bakan Şahin, Öcalan'ın "Sosyal Devrim ve Yeni Yaşam" isimli kitabıyla ilgili olarak İstanbul 11.Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Bir Halkı Savunmak" isimli kitabıyla ilgili olarak İstanbul 14. Ağır Ceza ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Sümer Rahip Devletinden Halk Cumhuriyetine Doğru Özgür İnsan Savunması" isimli kitabıyla ilgili olarak da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldığını ve davaların halen derdest olduğunu bildirdi. Şahin, "Barış Umudu" kitabıyla ilgili olarak da toplatma kararı verilmediğini belirterek "ancak hıfz edildiği, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının 21 Ocak 2008 tarihli yazısı ile anlaşılmıştır" dedi.