HABER

Öcalan’ın ilk yazısı yayınlandı

PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın İtalyan Il Manifesto gazetesine yazdığı ilkyazı Bask gazetesi "Gara"da yayınlandı.

Öcalan’ın ilk yazısı yayınlandı

Adalet Bakanlığı’nın “hükümlülerin gazetelerde yayınlanmak için yazı yazmalarının mümkün olmadığını” açıklamasına karşın, İmralı’da hükümlü terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın İtalyan Il Manifesto gazetesine yazdığı ilkyazı Bask gazetesi "Gara"da yayınlandı.

ANF’nin haberine göre, Öcalan’ın 9 Ocak 2010 tarihli nüshasında yer alan “Kürtler için adil bir barış” başlıklı ilk yazısı, Bask gazetesi Gara tarafından İspanyolca dilinde yayınlandı.

Bask ve İspanyolca olarak iki dilli yayın yapan Gara’nın günlük olarak 130 bin okuyucusu bulunuyor.

İlk olarak 30 Ocak 1999 yılında çıkan gazete San Sebastian kentinde basılıyor.

**Adalet Bakanlığı'ndan Öcalan açıklaması gelmişti

**

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Öcalan'la ilgili olarak son dönemlerde ortaya çıkan iddialara cevap verildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun uyarınca, hükümlülerin gazetelere yayımlanmak üzere yazı göndermelerine ve gazete yazarlığı yapmalarına imkan bulunmadığı, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın bir İtalyan gazetesine böyle bir yazı göndermesinin de söz konusu olmadığı bildirildi.

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ''Bazı basın yayın organlarında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda terör suçlarından hükümlü olarak bulunan Abdullah Öcalan'ın yazılarının bir İtalyan gazetesinde yayımlanmaya başladığı yönünde haberler yer aldığı'' belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve ilgili tüzük uyarınca, hükümlülerin gazetelere yayımlanmak üzere yazı göndermelerine ve gazete yazarlığı yapmalarına imkan bulunmamaktadır.

Adı geçen hükümlünün de İtalyan gazetesine böyle bir yazı göndermesi söz konusu değildir. Konu ile ilgili olarak yapılan incelemede, haberlere konu olan yazının, hükümlünün daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gönderdiği savunmalardan uyarlanarak yazıldığı anlaşılmıştır.'

Geri Dön