HABER

Oda TV davası başladı

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 14. duruşması başladı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’ü tutuklu 13 sanıklı duruşmaya tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı getirildi.

Öte yandan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci bugünkü duruşmaya katılamayacak. Ekinci bir seminer nedeniyle yurtdışında bulunuyor. Ekinci’nin yokluğunda mahkemeye, en kıdemli üye hakim Hikmet Şen başkanlık yapacak. Dava öncesi adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya CHP Milletvekili İlhan Cihaner, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Eşber Yağmurdereli, gazeteciler Uğur Dündar ve Ayşe Arman’ın da aralarında bulunduğu bir grup destek verdi.

Çağlayan’daki Adalet Sarayı’ndaki duruşmaya Ahmet Şık, Nedim Şener, Doğan Yurdakul, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan’ın aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.
**İLK SÖZ PROF. YALÇIN'A VERİLDİ**
Duruşmada ilk söz sırası Prof. Yalçın Küçük'e verildi.. Küçük mahkeme heyetine söz sırasını Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük'e vermek istediğini söyledi. Bunun üzerine Hanefi Avcı savunmasına başladı. Hanefi Avcı 30 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında Oda TV bilgisayarlarına yapılan virüs saldırılarını tek tek anlatıyor.
**Duruşmadan notlar:**
Hanefi Avcı ifadesinde "Bu dosyalar anormal. Başka birileri tarafından gönderilmiş. Bunu yapan 3. eller muazzam bir organizasyon yapmış, ciddi bir hazırlık yapmışlar. Ancak büyük yanlışlar da yapmışlar. Bu operasyon çok önceden planlanmış ve kurgulanmış." dedi.
Duruşmayı PEN üyesi bir çok yabancı gazeteci de izliyor

**BAŞKAN EKİNCİ YURTDIŞINDA**
Öte yandan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci bugünkü duruşmaya katılamayacak. Ekinci bir seminer nedeniyle yurtdışında bulunuyor. Ekinci’nin yokluğunda mahkemeye, en kıdemli üye hakim Hikmet Şen başkanlık yapacak.
**ERGENEKON İLE BİRLEŞTİRME**
13 sanığın yargılandığı bu davanın Ergenekon davası ile birleştirme talebine ise henüz bir yanıt gelmedi. İstanbul 16. Ağır Mahkemesi geçtiğimiz haftalarda aldığı ara karar ile hukuki ve fiili bağlantı olduğu gerekçesi ile davanın Ergenekon ile birleştirilmesini istedi. Ancak henüz Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi birleştirme kararına ilişkin bir görüş bildirmedi. 13. Ağır Ceza Mahkemesinin önümüzdeki günlerde görüşünü açıklaması bekleniyor.
**BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI**
Dava öncesi adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya CHP Milletvekili İlhan Cihaner, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Eşber Yağmurdereli, gazeteciler Uğur Dündar ve Ayşe Arman’ın da aralarında bulunduğu bir grup destek verdi. Açıklamada davanın siyasi olduğunu belirtildi ve iktidara muhalif olanların yargılandığına dikkat çekildi.
Grup tahtadan yaptıkları bir ağacı da yanlarında getirdi. Basın açıklamasının ardından tutuklu gazetecilere yazılan mektuplar, bu ağaca asıldı. Öte yandan tutuklu 30 gazetecinin de resimlerinin bulunduğu pankart basın açıklaması sırasında yerlere serildi. Açıklamanın sonunda Soner Yalçın’ın cezaevinde yazdığı ‘Samizdat’ adlı kitabı da pankartın üzerine bırakıldı.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler