HABER

Ödemeler dengesi (2)

Ödemeler dengesi (2)

- Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre 54 milyon dolar azaldı - Yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 111 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 73 milyon dolar net alım yaptı

İSTANBUL (AA) - Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler ekimde 614 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ekim 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Buna göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre 54 milyon dolar azalarak 614 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Portföy yatırımları ekimde 1 milyar 621 milyon dolarlık net giriş kaydetti. Bu dönemde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 111 milyon dolarlık, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 73 milyon dolarlık net alım yaptığı görüldü.

Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili, bankalar 914 milyon dolarlık, diğer sektörler ise 720 milyon dolarlık net borçlanma gerçekleştirdi. Diğer yatırımlarda ise 2 milyar 780 milyon dolarlık net giriş yaşandı. Öte yandan, diğer yatırımlar altında yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 937 milyon dolar net artış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise 395 milyon dolar net azalış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 2 milyar 380 milyon dolar ve 1 milyar 597 milyon dolar net kullanım, genel hükümet ise 136 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde ise ekimde 4 milyar 983 milyon dolar net giriş gözlendi.

(AA)

Geri Dön