HABER

Oğlunu terörden kaybeden baba, tekerlekli sandalyesine kavuştu

Zeytinburnu ülkü ocaklarına 2000 yılında yapılan saldırıda 15 yaşında hayatını kaybeden Şükrü Sancak'ın, diyabetten kaynaklanan ayak sorunları nedeniyle 18 kere ameliyat olan ve yürümekte zorluk yaşayan babası Rıdvan Sancak, yardımseverlerin desteğiyle artık sokağa çıkabilecek - Polis kardeşini 2016'daki Vezneciler saldırısında kaybeden Yasin Hakan Karagözlü, mahalle komşusu olan Rıdvan Sancak'ın durumunu bildirdiği Diyabetliler ve Engelliler Derneği tekerlekli akülü sandalye almak için kampanya başlattı - Yardımseverlerin desteğiyle tekerlekli sandalye alınan Rıdvan Sancak, artık sokakta rahat hareket edebilecek - Rıdvan Sancak: - "Değneklerle hareket ederken artık tekerlekli sandalyeyle daha rahat dışarı çıkabileceğim. Kahvenin önüne kadar gidebiliyordum. Gitmek istiyordum ama olmuyordu. Engelliyiz çünkü" - "10 yıldan beri çalışamıyorum. 18 yıldır şeker hastasıyım. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyorum. Kızımın yanında kalıyoruz. Maaşım yetmiyor. Yardıma ihtiyacım var" - Diyabetliler ve Engelliler Derneği Başkanı Nurşen Örnek: - "Şehit yakınına yardım olduğunu duyanlar 50 lira verecekse bunu 100 liraya çıkardı. Bu şekilde yardımları topladık. İnşallah Rıdvan ağabeyimiz bundan sonra daha kolay dışarıya çıkacak"

İSTANBUL (AA) - HANİFE SEVİNÇ - Zeytinburnu ülkü ocaklarına 2000 yılında yapılan saldırıda 15 yaşında hayatını kaybeden Şükrü Sancak'ın, diyabetten kaynaklanan ayak sorunları nedeniyle yürümekte zorluk yaşayan babası Rıdvan Sancak, yardımseverlerin desteğiyle alınan tekerlekli akülü sandalyeyle artık rahat bir şekilde dışarıda gezebilecek.

Ortaokul öğrencisi 15 yaşındaki Şükrü Sancak, 19 Aralık 2000'de, işten çıktıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte iftar yapmak için gittiği Zeytinburnu Ülkü Ocakları'na terör örgütü üyelerince gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitirdi.

Oğlunu kaybettikten sonra sağlık sorunları yaşamaya başlayan baba Rıdvan Sancak, 18 yıldır diyabetle mücadele ediyor. Hastalığı nedeniyle 10 yıldır da çalışamayan baba Sancak, şekere bağlı rahatsızlığı nedeniyle 5 kez gözlerinden,18 defa ayaklarından ve bir sefer de böbreğinden ameliyat oldu.

Topuğu ile ayak parmakları alınan Sancak, yaşamını koltuk değnekleriyle sürdürmeye çalışırken, rahat hareket edemediği için sokağa çıkamıyor.

Polis kardeşi Kadir Cihan Karagözlü'yü 2016'daki Vezneciler saldırısında kaybeden Yasin Hakan Karagözlü de mahalle komşusu olan Rıdvan Sancak'ın durumunu, üyesi olduğu Diyabetliler ve Engelliler Derneği'ne bildirince, yardım kampanyası başlatıldı.

Hayırseverlerin desteğiyle derneğe yapılan bağışlar sayesinde tekerlekli akülü sandalyesine kavuşan Rıdvan Sancak, artık sokakta rahat hareket edebilecek.

Rıdvan Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayında iftara yakın bir saatte tatlı almak için dışarıya çıkan oğlunun arkadaşlarını görünce orucunu açmak için ülkü ocağına gittiğini, ezanın okunmasına 5 dakika kala da saldırının gerçekleştiğini anlattı.

Saldırganların attıkları 24 merminin 8'inin oğluna isabet ettiğini belirten Sancak, "Oğlum şehit olurken 3 arkadaşı ise yoğun bakımda tedavi gördü. 15 gün sonra da saldırganlar yakalandı. DHKP/C terör örgütünce gerçekleştirilen saldırıyla ilgili yargılama, dönemin devlet güvenlik mahkemesinde 12 yıl sürdü. Saldırıyı gerçekleştirenlerin biri 20, diğeri de 30 yaşlarındaydı. Benim çocuğum ise 15 yaşındaydı. Ağırlaştırılmış müebbet aldılar ama bizim içimiz yanıyor. Dosya Yargıtay'a gitti ama 6 yıldan beri herhangi bir gelişme olmadı. Tazminat davası için Yargıtay'dan sonuç gelmesini bekliyoruz." diye konuştu.

O dönemde bir otelde çalıştığını, ancak oğlunu kaybettikten sonra kendisi ve eşinin şeker hastalığına yakalandığını dile getiren Sancak, "10 yıldan beri çalışamıyorum. 18 yıldır şeker hastasıyım. Şeker nedeniyle topuğumu kestiler. Sağ ayağımdan birçok kez ameliyat oldum, 5 parmağım alındı. Sol ayağımdan ameliyat oldum. Hastalığım nedeniyle çalışamıyorum. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyorum. Kızımla birlikte onun evinde yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Çalışamıyorum, yardıma ihtiyacım var"

Evi olmadığı için kızının yanında kaldıklarına vurgu yapan Sancak, "Oğlumu kaybettikten sonra terör mağdurlarına verilen şehitlik maaşı olarak 90 lira bağlandı. Şimdi ayda 145 lira civarında para yatıyor. Bunda bir iyileştirme olmasını istiyorum. Ayaklarımda sorun olduğu için asansörü olmayan bir yerde oturuyordum, emekleyerek çıkıyordum. Kızım zorlukla bu evi aldı. Maaşım yetmiyor. Çalışamıyorum, yardıma ihtiyacım var." ifadelerini kullandı.

Rıdvan Sancak, Diyabetliler ve Engelliler Derneği'nin kendisine yaptığı tekerlekli sandalye yardımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Değneklerle hareket ederken artık tekerlekli sandalyeyle daha rahat dışarı çıkabileceğim. Kahvenin önüne kadar gidebiliyordum. Gitmek istiyordum ama olmuyordu. Engelliyiz çünkü." dedi.

- Dernek Başkanı Örnek: "Ramazanda kampanya başlattık"

Diyabetliler ve Engelliler Derneği Başkanı Nurşen Örnek de dernek üyesi olan şehit ağabeyi Yasin Hakan Karagözlü aracılığıyla Rıdvan Sancak'a ulaştıklarını belirterek, tekerlekli sandalye ihtiyacı olduğunu öğrenince ramazanda yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Örnek, "Ancak bugün paramızı denkleştirebildik. Akülü aracını aldık. Bu sıcak günlerde bir nebze olsun dışarıya çıkmasını sağlayarak onu rahatlatmak istedik. Şehit babası olması hassasiyetimizi artırdı. Şehit yakınına yardım olunca daha büyük destek sağlandı. Akülü sandalye vermek dernekler için çok sıkıntılı, fiyatı bizim için yüksek. Yardımlarla döndürüyoruz. Şehit yakınına yardım olduğunu duyanlar 50 lira verecekse bunu 100 liraya çıkardı. Bu şekilde yardımları topladık. İnşallah Rıdvan ağabeyimiz bundan sonra daha kolay dışarıya çıkacak." şeklinde konuştu.

Diyabetin vücuda verdiği zararı tespit edip Rıdvan Sancak için rapor alınacağını belirten Örnek, bunlar tespit edildikten sonra hayatının daha kolaylaşacağını, bazı giderlerinin indirimli olacağını, bakıcı yardımı alabileceğini, ücretsiz seyahat edebileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön